Návrh Elišky Wagnerové pomáhající místním a krajským referendům odročen v Senátu do 30.6. 2016

Eliška Wagnerová začátkem března 2016 Senátu předložila návrh novely zákona, který by měl pomoci v konání místním a krajským referendům. Tento návrh Senát postoupil 16. března do dalšího čtení. O jeho definitivním osudu měli senátoři rozhodnout na schůzi 20. dubna, ale na popud Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí byl návrh nakonec odročen do 30.6. 2016. Teprve poté se uvidí, co s novelou bude dál.

Podzimní krajské volby a referenda se podle novely nestihnou

Vzhledem k odročení jednání je už teď jasné jedno – na podzimní krajské volby/referenda se novela vztahovat nebude. V rychlé schválení však předkladatelka Eliška Wagnerová doufala. V ideálním případě měla nepříliš komplikovanou novelu svižným tempem schválit i Poslanecká sněmovna, aby se podle nového režimu mohla referenda konat už při podzimních krajských volbách. „Myslím si, že souběh voleb a referend by ulevil mimo jiné i obecním kasám, které by nebyly nuceny vynakládat tak velké prostředky na oddělenou organizaci voleb a referend. To se bohužel odsouvá.“ uvedla senátorka Wagnerová.

O dalším osudu návrhu není jasno

Vzhledem k odročení a problematickému projednávání na schůzi 27. dubna ale i tak návrh Elišky Wagnerové nemá vyhráno. „Zdá se, že tento návrh, který by závaznosti referend mohl pomoci, narazil v Senátu na řadu odpůrců, kterým nehraje takzvaně do karet a kteří by ho mohli chtít při obnoveném projednávání v létě torpédovat,“ dodala závěrem Wagnerová. Pokud by novela prošla, čeká ji ještě cesta třemi čteními v Poslanecké sněmovně a podpis prezidenta.

V čem návrh spočívá?

Podle novely z pera Elišky Wagnerové by se nově referenda mohla konat ve stejných místnostech a časech jako jakékoliv jiné volby (komunální, krajské, senátní, prezidentské). To v současné době možné není, a proto se řada referend setkává s malým zájmem voličů a častým neúspěchem.

Další změnou je i společná volební urna či volební komise, jež si klade za cíl výrazně snížit náklady obcí, které jsou s pořádáním referend spjaté. Právě menší finanční náročností argumentovala Eliška Wagnerová již v průběhu prvního čtení.

Svůj podpis pod návrh připojil i senátor Jiří Vosecký, senátor Václav Láska, senátorka Miluše Horská, senátorka Jitka Seitlová, senátorka Alena Dernerová, senátor Jiří Šesták nebo senátor Miloš Vystrčil.