Pozvánka: Nepohodlný Karel Kryl k poslechu

Autoři komponovaného pořadu Vladimír Hendrich a Vojtěch Klimt se soustředí hlavně na některé méně známé či často přehlížené stránky života a díla básníka, zpěváka a politického komentátora. Řeč bude o Krylových tvůrčích počátcích, o jeho životě v exilu a práci pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa, o překladech jeho textů do němčiny a polštiny, o tom, jak vnímají Krylův osobní a tvůrčí natyrel jeho nejbližší přátelé, o Krylově přístupu k tvorbě a k politice a také o reflexi tohoto vztahu v našich médiích, o jeho vztahu k hudbě a v neposlední řadě rovněž o Krylově úloze „národního barda“ i vzhledem k jeho lásce k českému jazyku a kultuře.

O své osobní vzpomínky a názory se podělí Krylovi přátelé a životopisci Martin Štumpf a Vojtěch Klimt, senátorka Eliška Wagnerová, publicista a exulant Arnošt Wagner, skladatelka, textařka a zpěvačka Dáša Vokatá, lékař a Krylův přítel již od prvních let mnichovského exilu Stanislav Gilan, básník a rocker Ivan Martin Jirous i filmoví režiséři Dušan Rapoš a Miloš Zábranský. Ukázky načetl Aleš Vrzák, v hudební kulise zazní písně anebo části písní Dáši Vokaté, Milana „Záviše“ Smrčky a Karla Kryla. Produkci měla Monika Jiřelová.

 

Pořad vysílá stanice Český rozhlas 3 Vltava právě v den nedožitých sedmdesátých narozenin Karla Kryla – v sobotu 12. dubna dopoledne od cca 09:25 hodin (v Praze na vlnách 105 FM).