Rozhovor s Eliškou Wagnerovou o podivném angažmá bývalého ministra ve vymáhání pokut za jízdu na černo

Pavel Němec si „přihrál velkou malou domů“. Tak hodnotí bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu, senátorka a právnička Eliška Wagnerová angažmá firmy bývalého ministra při vymáhání pokut za černé jízdy v Karlových Varech. „Mělo by to být předmětem trestního stíhání v Dopravním podniku,“ říká o případu, který MF DNES popisuje.

Pavel Němec vedl resort spravedlnosti, novelizoval vyhlášku, která zvedla odměny advokátům, a jeho firma vymáhala pokuty za neuhrazené jízdné v Karlových Varech. Jak se zkušeností ústavní soudkyně i političky tento fakt vnímáte?

Jestliže byl stoprocentním vlastníkem té firmy a zároveň se podílel na dané vyhlášce, je to jednoznačný střet zájmů. Je to neetické, ne-li trestuhodné.

Exministr Němec zodpovědnost odmítá s tím, že prý už dávno není ve statutárních orgánech firmy…

Ovládá tu společnost jako vlastník a má vliv na ustavení těchto orgánů. Pokud byl vlastníkem akcií i v době, kdy vydával zmíněnou novelizaci vyhlášky, je tam nepochybný střet zájmů, dokonce bych to kvalifikovala jako zneužití pravomoci. Přihrál si malou velkou domů.

Smlouva s Dopravním podnikem v Karlových Varech byla nastavena tak, že Dopravní podnik dostával pouze cenu jízdného a firma si nechávala celou pokutu. Jak takto nastavené podmínky hodnotíte?

Tak to je neuvěřitelné. Mělo by to být předmětem trestního stíhání v Dopravním podniku, který takto hospodařil. To není normální. Pokuta je příjem Dopravního podniku, a pokud ta firma Dopravní podnik o tento příjem ochuzovala, musí to platit ostatní cestující na jízdném.

 

Zdroj: MF Dnes, 18.3. 2014.