Strana zelených má nakročeno do parlamentu

Brno, 27.5.2012 – Strana zelených dnes rozhodla o svých kandidátech do podzimních senátních voleb. Zelení dali důvěru členům SZ i nezávislým kandidátům, u některých kandidátů spojila Strana zelených síly s ČSSD a KDU-ČSL.

Republiková rada vysílá do senátních voleb Elišku Wagnerovou, Přemysla Rabase, Petra Štěpánka, Martina Potůčka a Ivana Gabala. Pětici kandidátů spojuje dlouholetá občanská angažovanost a respekt u veřejnosti. Jednání o obsazení dalších obvodů pokračuje, k dalším nominacím se Republiková rada Strany zelených vrátí v druhé polovině června.

„Jsem rád, že nezávislé osobnosti jako je Eliška Wagnerová, Ivan Gabal a Martin Potůček chtějí spojit svůj vstup do politiky se Stranou zelených,“ říká předseda SZ Ondřej Liška a dodává: „Spolu se dvěma kandidáty, kteří jsou dlouholetými členy zelených Přemyslem Rabasem a Petrem Štěpánkem, tak mají zelení nakročeno k tomu, aby se stali opět parlamentní stranou a změnili politickou mapu Senátu. Každý den se znova přesvědčujeme o tom, že hlas občanské společnosti a udržitelného pohledu na svět v parlamentu zatím výrazně schází.“

Všechny kandidáty za Stranu zelených spojuje úsilí o nápravu základních podmínek, které jsou pro obnovu české demokracie klíčové. S legislativními návrhy, pro jejichž prosazení budou společně pracovat, seznámí veřejnost v příštích týdnech.

„Naši kandidáti budou prosazovat konkrétní návrhy, které v Česku nastolí férovou politickou soutěž, zprůhlední veřejnou moc, omezí korupci a přispějí k tomu, aby schvalované zákony byly udržitelné, spravedlivé a ohleduplné i k těm nejslabším,“ doplňuje Ondřej Liška.

Kandidáti SZ do senátu

Kandidáti do Senátu ke své kandidatuře uvedli:

Ivan Gabal: „Česká politika se musí vrátit k západoevropskému standardu svojí výkonností, morálkou, respektem k právu, schopností hospodařit s veřejnými prostředky a trestat korupci.“

Martin Potůček: „Stát má šetřit pro lidi, ne na lidech. Podpořme veřejný sektor: vzdělání, sociální a zdravotní služby, kulturu, sport a tělovýchovu, služby zaměstnanosti, bydlení, zajištění ve stáří, veřejnou dopravu. Chraňme životní prostředí pro naše děti a vnuky.“

Přemysl Rabas: „Celostátní i krajské mafie si stát rozkrádají před očima všech. Levice si v tom nezadá s pravicí. Dnes víc než kdy jindy musí platit, že základem jakékoliv politiky je nebát se a nekrást.“

Petr Štěpánek: „Korupce a moc korporací ohrožují veřejný prostor. V Senátu bych rád podpořil zákony, které dostanou pod kontrolu hazard, těžařské a energetické lobby i rozpočty obcí.“

Eliška Wagnerová: „Společnost je ohrožena privatizací nezastupitelných funkcí státu, odmítáním jeho odpovědnosti za ochranu základních práv, jakož i sociálními experimenty s lidskou důstojností. Je proto nezbytné vrátit právo, spravedlnost a férovost do jednání státu.“

Obvody, ve kterých Strana zelených staví kandidáty

Ivan Gabal: nestraník, společný kandidát s KDU-ČSL (vol. obvod 17, který zahrnuje části: Praha 12; Praha 16; Praha 4-Hodkovičky; Praha 4-Lhotka; Kunratice; Libuš; Lipence; Lochkov; Petrovice; Šeberov; Újezd; Velká Chuchle; Zbraslav).
Martin Potůček: nestraník, společný kandidát s ČSSD (vol. obvod 23, který zahrnuje městské části Praha 18; Praha 8; Březiněves; Čakovice; Ďáblice; Dolní Chabry).
Přemysl Rabas: člen Strany zelených, společný kandidát SZ a hnutí PRO kraj (vol. obvod 5, který zahrnuje celý okres Chomutov).
Petr Štěpánek: člen Strany zelených, společný kandidát s KDU-ČSL (vol. obvod 20, který zahrnuje MČ Prahu 4 vyjma Hodkoviček a Lhotky).
Eliška Wagnerová: bez politické příslušnosti, (vol. obvod 59, který je tvořen městskými částmi Brno-střed, Kohoutovice, Nový Lískovec, Starý Lískovec, Bosonohy).