Rozhovor s Eliškou Wagnerovou o amnestii vyhlášené prezidentem Klausem

Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová považuje aktuální  prezidenstkou amnestii za chybu. Václav Klaus podle ní vůbec nezohlednil  poškozené, kteří jeho rozhodnutím přišli o nárok na odškodnění. Za nešťastné  považuje i zastavení případů, které se táhnou déle než osm let. 

Co říkáte na rozsah amnestie, pro kterou se prezident rozhodl?

Ten rozsah je skutečně veliký.  Myslím si, že nebyly brány v potaz dopady, pokud jde o nároky poškozených. Teď mluvím například o kauze H-System, ale takových případů bude asi více.

Amnestie tedy podle vás není domyšlená?

Úvaha o  amnestii je politická úvaha – prezidenta a premiéra. A ty dvě osoby by měly vždy  vážit kolidující hodnoty – zda nastavená amnestie stojí za to, nebo jestli se  neudělá ještě větší zlo někomu jinému. Nevím, jestli si ti pánové, kteří  amnestii podepisovali, důsledky uvědomovali. Jestli jim je odborníci komplexně vysvětlili. Myslím, že opravdu nebyla brána dostatečně vážně práva poškozených.

To se týká asi především zastavení trestního stíhání v  případech starších osmi let s trestní sazbou do do 10 let…

Jakkoli má  prezident obecně pravdu v tom, že dlouho trvající trestní řízení je zlo – nevím,  proč se vybrala hranice zrovna osm let. To mi připadá jako doba relativně krátká, jak znám poměry v české justici.

Jakou hranici byste považovala za optimální vy?

O tom se dá spekulovat, ale optimální  délka neexistuje. Osm let je ale krátká doba vzhledem k tomu, jak dlouho řízení trvají. Z vlastní zkušenosti vím, že osm let není nikterak výjimečně dlouhá doba. Jakkoli říkám z druhé strany, že je to strašlivě dlouhá doba.  Všechny orgány činné v trestním řízení by si měly umět poradit, pokud se  obviněný snaží mařit trestní řízení tím, že se nedostavuje k výslechům či soudu.  Ale naše soudy to neumí. A pod zorným úhlem této zkušenosti mi osm let přijde  jako relativně krátká doba.

Prezident Klaus patřil vždy spíše ke kritikům amnestií. Překvapilo vás, že k ní nyní přikročil?

Do jisté míry jde o překvapivý krok. Hlavně vzhledem k jeho vyjádřením a kritice Václava Havla, který  amnestie uděloval. Vzpomeňte si, jak byl za svou první rozsáhlou amnestii  kritizován. A jak vím přímo od něj, tak ji netvořil sám. Amnestii s ním  připravovali pánové Motejl a Rychetský, ale odpovědnost se snesla jen na hlavu  Václava Havla. Svět je holt nespravedlivý. Ale to bylo v počátcích jeho  prezidentského úřadování, takže to ještě žádné zkušenosti neměl. Ale po deseti  letech v úřadu udělat – řekněme – takovou chybu, tak výrazně ‚rozprostranit‘ tu amnestii, to mi přijde opravdu podivné, že tím prezident  ukončuje své úřadování. Měl by vzít tu svou kritiku Václava Havla zpět.

 

Zdroj: lidovky.cz, 2.1.2013