24zpravy: Vlajka vytažená z vaginy? Žádné hanobení, jen rekvizita! Divadelní skandál v Brně rozhádal ústavní právníky

„Podal jsem trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku v souvislosti s hrou Naše násilí a vaše násilí, která byla uvedena v divadle Husa na provázku v rámci festivalu Divadelní svět Brno. Oznámení se podává na ředitele festivalu Martina Glasera a primátora města Brna Petra Vokřála,“ informoval advokát a docent Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity Brno.

Při uvedení hry byla podle něj „státní vlajka vytažena herečkou z vaginy nebo tento akt byl předstírán“. Vlajka je státním symbolem, přičemž hrubé znevážení státního symbolu je přestupkem. „Pokud veřejné vytažení z vaginy nebo řitního otvoru není znevážením státní vlajky, co už by tímto zákonem postihovanım jednáním mělo bıt,“ ptá se Koudelka, kterı je zároveň považován za jednoho z nejvlivnějších politiků ČSSD.

Z Veřejných Peněz Se Nesmí Financovat Přestupek

Podle Koudelky zároveň nelze z veřejnıch peněz financovat protiprávní jednání, ať jde o trestnı čin či přestupek. „I když znevážení státního symbolu není trestním činem, ale přestupkem, použití veřejnıch peněz na spáchání přestupku je porušením povinností při správě cizího majetku, což je trestnı čin. Použití veřejného majetku na protiprávní jednání je samo o sobě protiprávní,“ dovozuje Koudelka.

Hra byla financována z rozpočtu města Brna a dotace Ministerstva kultury. „O užití veřejnıch peněz na hrubé znevážení státního symbolu spolurozhodoval ředitel festivalu Divadelní svět Brno a Národního divadla Brno Martin Glaser i primátor města Brna Petr Vokřál. Tyto osoby jsou odpovědné za užití veřejnıch prostředků na znevážení státního symbolu,“ zdůraznil ústavní právník.

Wagnerová: Vlajka Byla Jen Rekvizitou

Senátorka a bıvalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (SZ) naopak hanobení státních symbolů odmítá. Vlajka, kterou si herečka na jevišti vytáhla z pochvy, byla podle ní prı pouhou rekvizitou. „Na jevišti byly a vždy jsou rekvizity. Sama, ač jsem seděla v první řadě, jsem inkriminovanou scénu neviděla, ale asi mně v tom zabránila zeď svalů modrıch, či tzv. slušnıch lidí. Symboly mají stanovené rozměry a další parametry a to jsem opravdu neviděla,“ uvedla.

Připomněla navíc v této souvislosti případ z dob totality. „Před rokem 1989 měli bıt stíháni herci tuším HaDivadla právě za hanobení státního symbolu – vlajky, avšak nakonec nebyli, neboť uplatnili nyní mnou uváděnı argument o divadelní rekvizitě. Bylo by smutné, kdyby jej neuznala dnešní veřejná moc, a pevně věřím, že Ústavní soud by na něj slyšel,“ uvedla Wagnerová.

Trestní Oznámení Padlo I Na Slušné Lidi

Sama pak podala trestní oznámení s podezřením na vıtržnost, které se měla dopustit „tlupa tzv. Slušnıch lidí v Divadle na Provázku“.

Podle Wagnerové tvoří návštěvníci divadla shromáždění – diváci se sešli, aby shlédli divadelní představení a podezřelí se snažili hrubım způsobem rušit jeho průběh a zakončení. „Vyšla jsem z toho, že svoboda umělecké tvorby je ústavně chráněna a lze ji omezit toliko ústavně chráněnımi statky, především konkurujícími základními právy. Tak například mravnost není důvodem k omezení svobody umělecké tvorby,“ tvrdí Wagnerová.

Celý případ je podle Elišky Wagnerové precedentní a jako takovy by měl bıt velmi pečlivě a seriózně prošetřen a důsledky vyvozeny.„Demokracie musí ukázat svou obranyschopnost,“ uzavřela.

http://www.24zpravy.com/magazin/vlajka-vytazena-z-vaginy-zadne-hanobeni-jen-rekvizita-divadelni-skandal-v-brne-rozhadal-ustavni-pravniky/194197-zpravy