Aktuálně: Cizinci odsouzení v Česku k více než tříletému vězení ztratí právo k pobytu

Senátem schválené novely počítají také s příspěvkem 400 korun na jízdenku a jídlo pro běžence propuštěné z detenčních zařízení. Praha – Senát ve středu schválil

Praha – Senát ve středu schválil významné novely azylového zákona a zákona o cizincích, které nyní budou čekat na podpis prezidenta.

Nová norma navrhuje, aby cizinci odsouzení v Česku za úmyslný trestný čin k vězení delšímu než tři roky, nebo cizinci zde opakovaně odsouzení, přišli o povolení k pobytu. Proti schválení vystoupili zejména zástupci Strany zelených.

Zachování práva pobytu a další zmírnění zákona ve prospěch migrantů navrhovali senátoři Václav Láska a Eliška Wagnerová (oba za SZ). Požadovali mimo jiné ze šesti měsíců na polovinu zkrátit lhůtu pro vyřízení žádosti o azyl. Chtěli zúžit právo policie zajistit cizince kvůli jeho navrácení a zrušit odebírání mobilních telefonů cizincům v detenčních zařízeních.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) tuto praxi zdůvodnil zajištěním bezpečnosti pracovníků zařízení, aby zadržovaní cizinci nemohli pořizovat a zveřejňovat jejich fotografie.

Láska a Wagnerová požadovali rovněž zrušení poplatku za pobyt v detenčním zařízení. Chovanec namítl, že poplatek činí 242 korun na osobu a den a je za něj poskytováno ubytování, jídlo, hygiena i lékařská péče. Cizinci jej platí po dobu, než jsou vráceni do země, odkud do ČR nelegálně přicestovali, uvedl ministr.
Příspěvek 400 korun na vycestování

Novela počítá také s tím, že by Správa uprchlických zařízení poskytovala propuštěným migrantům bez peněz 400 korun na jízdenku a jídlo. Zavedení příspěvku doporučoval i vládní výbor pro práva cizinců. Podle něj nebylo humánní cizince propustit a nechat je uprostřed republiky bez prostředků. Ministerstvo vnitra bude moci podle novely poskytnout také dotaci obcím, na jejichž území se nacházejí zařízení pro zajištění cizinců. Zatím na tuto dotaci osm korun na osobu a den mají nárok obce s azylovými zařízeními.

 

Zdroj: aktualne.cz, 11.11. 2015