Aktuálně.cz: Potvrzeno. Wagnerová kandiduje do Senátu za Zelené

Brno – V obvodu Brno-město se bude ve volbách do Senátu ucházet za Stranu zelených (SZ) o přízeň voličů někdejší místopředsedkyně Ústavního soudu (ÚS) Eliška Wagnerová.

V pátek o tom rozhodla jihomoravská konference strany. Nominaci musí ještě v květnu potvrdit republiková rada strany, sdělil předseda brněnské SZ Martin Ander. Zelení půjdou do podzimních krajských voleb jako součást hnutí Zelená pro Moravu. Povede jej starostka Brna-Nového Lískovce Jana Drápalová (SZ).

Wagnerové dalo hlas všech 30 delegátů krajské konference. Do senátních voleb by měla jít na kandidátce SZ ve volebním obvodu 59. Bývalá místopředsedkyně ÚS při jednání s delegáty uvedla, že za své cíle při působení v Senátu považuje ochranu základních lidských práv, důstojnosti občanů, boj o větší nezávislost justice a vytvoření podmínek pro větší hledání spravedlnosti v zemi.

„To jsou pro nás naprosto klíčové otázky. Doktorka Wagnerová nám názorově velmi konvenuje. Je pro nás ctí, že bude kandidovat na naší kandidátce,“ uvedl Ander. Zdůraznil, že politika SZ není zdaleka jen o ekologických tématech, ale k jejím hlavním pilířům také patří ochrana práv člověka a nezávislost justice.

Ander připomněl bohaté právnické zkušenosti Wagnerové. Začínala jako podniková právnička, později pracovala jako advokátka. Za komunismu emigrovala do Německa, kde dělala poradkyni pro československé právo. Má za sebou nejen deset let práce ve vedení Ústavního soudu, ale je i bývalou předsedkyní Nejvyššího soudu. Právo také vyučovala a je autorkou či spoluautorkou prací na téma ústavní právo i komentářů ke klíčovým právním normám platným v České republice.

Do krajských voleb se chystá Zelená pro Moravu

Zelení v pátekv rovněž rozhodli o tom, jak budou postupovat v podzimních krajských volbách. Začlení se do hnutí nazvaného Zelená pro Moravu, kde budou nejen členové SZ, ale také nezávislí starostové a komunální politici společně s představiteli různých občanských iniciativ a hnutí.

„Chceme dát možnost dostat se do krajského zastupitelstva i představitelům malých obcí, kteří by jinak neměli šanci. Jejich hlas v něm velmi často chybí,“ zdůraznil Ander. Připomněl, že hnutí Zelená pro Moravu získalo před osmi lety tři mandáty. Momentálně SZ nemá v krajském zastupitelstvu žádné křeslo.

 

Zdroj: aktualne.cz, 30.3.2012