Aktualne.cz: Wagnerová chce senátní podání k Ústavnímu soudu kvůli imunitě

Ústavní stížnost kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu by muselo podpořit 17  senátorů

Senátorka Eliška Wagnerová by chtěla, aby se senátoři  obrátili na Ústavní soud s návrhem na zrušení ustanovení trestního  řádu, který se týká imunity poslanců a senátorů. Podle Wagnerové je příliš  obecný a umožňuje široký výklad.

Wagnerová v neděli v České televizi řekla, že podání bude v  horní komoře iniciovat, musí ho ale podpořit 17 senátorů. Ministryně  spravedlnosti Marie Benešová by to uvítala.

„Já bych byla ráda,“ řekla ministryně k debatě, která  vyvstala po diskutovaném verdiktu Nejvyššího soudu k trojici bývalých  poslanců ODS a kolem ostře sledované kauzy kolem spolupracovnice bývalého  premiéra ODS Petra Nečase Jany Nagyové. Wagnerová uvedla, že současné ustanovení  umožňuje příliš široký výklad.

V zákoně stojí, že „z pravomoci orgánů činných v trestním  řízení podle tohoto zákona jsou vyňaty osoby požívající výsad a imunit podle  zákona nebo mezinárodního práva“. To by se podle Wagnerové mohlo změnit  například tak, že by byli vyňati zákonodárci pro své hlasování v plénu  parlamentu, výboru, komisích.

Nejvyšší soud v úterý vyňal z pravomoci orgánů činných  v trestním řízení exposlance Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, viněné z korupce  spočívající v dohodě o přijetí „trafik“ po rezignaci na poslanecký  mandát.

Šnajdr a Tluchoř spolu se třetím stíhaným exposlancem Ivanem  Fuksou svým odchodem ze Sněmovny umožnili schválení daňového balíčku bývalé  vlády Petra Nečase, se kterým kabinet spojil hlasování o důvěře. Verdikt  Nejvyššího soudu vyvolal právní zmatek.

 

Zdroj: aktualne.cz, 21.7.2013