Aktuálně.cz: Zeman může narazit s prvním soudcem, nelíbí se Výborný

Senátoři budou  schvalovat nové ústavní soudce ve středu a ve čtvrtek. Dosud hladké  schvalování nových ústavních soudců, které navrhl prezident Miloš Zeman, se může poprvé zadrhnout. Část senátorů má  totiž námitky proti Miloslavu Výbornému. Bývalého politika  KDU-ČSL, který už na Ústavním soudu deset let působil (skončil  před pár dny), chce Zeman na soud vrátit na další desetileté  období.

Výborného ovšem nemusí  podpořit jak část senátorů ze sociální demokracie, tak i jeho bývalá kolegyně ze soudu, senátorka Eliška Wagnerova. Důvody, proč nemusí Výborný  získat důvěru od části senátorů, jsou přitom rozdílné. Vadí jeho názory i fakt, že už je v nejvyšších soudních funkcích příliš dlouho.

Církevní  hlasování

Sociálnědemokratickým  politikům se nelíbí některé dřívější verdikty Výborného z dob působení na Ústavním soudu. Výborný třeba podpořil  placení poplatků ve zdravotnictví, podle ČSSD navíc letos na konci dubna  zpochybnil zákon, který v roce 1955 vyvlastnil i katedrálu svatého Víta. A  hlasoval také pro platnost církevních restitucí. „Máme výhrady k  některým rozhodnutím, je to pro nás problém,“ přitakává sociální demokrat Jiří  Dienstbier. Klíčové podle něj bude, co zazní zítra na jednání ústavněprávního  výboru.

Senátorka Eliška  Wagnerová nemá námitky proti odbornosti či verdiktům Výborného, podle ní  by ale soudci měli působit na soudu jen jedno desetileté období.  „To není nic proti Miloslavu Výbornému, ale myslím, že by měl  platit princip jednou a dost,“ uvedla pro Aktuálně.cz Wagnerová.

Výborný přitom není jediný,  u kterého chce Zeman prodloužit působení na soudu. Ve stejné situaci je  i nynější předseda soudu Pavel Rychetský. I u něj  chce Zeman prodloužit mandát na další období. Podle Wagnerové je  ale u Rychetského jiná situace než u Výborného. Neprodloužení jeho  mandátu by podle ní znamenalo v podstatě bezvládí na vedení soudu. Kromě Rychetského totiž končí mandát i místopředsedovi souduPavlu Holländerovi. „Soud by tak  zůstal v podstatě bez vedení, proto by měl Pavel Rychetský  pokračovat,“ řekla Wagnerová s tím, že pod vedením Rychetskéhosoud fungoval velmi dobře.

Musí být zachována  kontinuita

Rychetský ale nemusí získat  hlas senátora Tomia Okamury. Tomu se nelíbí, jak soud rozhodl o jeho  stížnosti ohledně prezidentské kandidatury. Prezident, který se čtvrtečního jednání senátorů chce zúčastnit osobně, požádal senátory, aby kromě Rychetského a Výborného mezi členy Ústavního soudu  schválili také soudkyni Nejvyššího správního soudu Kateřinu Šimáčkovou a soudce Nejvyššího soudu Ludvíka Davida. K Šimáčkové a  Davidovi senátoři žádné námitky nemají.

Zeman k návrhu na  znovuzvolení Rychetského a Výborného v nominačním dopise uvedl, že  „jejich setrvání ve funkci je jediným přijatelným způsobem, jak zajistit  doktrinální a judiciální kontinuitu Ústavního soudu“.

Zemanovi se zatím  velmi rychle podařilo to, co zanedbal exprezident Václav Klaus – tedy doplnit  přetížený Ústavní soud na plný stav patnácti soudců. Zeman  tak zažehnal situaci, při které hrozilo, že soud nebude moci důležité  spory týkající se třeba přezkumu zákonů kvůli neúplnému stavu vůbec  rozhodovat.

 

Zdroj: Aktuálně.cz, 18.6. 2013