Aktuálně: Janeček odstartoval hru, ve které hledá nového českého prezidenta. Vede Pánek, Zeman je poslední

Do hry Prezident 21 lze nominovat jakéhokoliv kandidáta, který splňuje oficiální podmínky pro výkon prezidentské funkce. Praha – Miliardář a matematik Karel

Praha – Miliardář a matematik Karel Janeček ve středu spustil svou interaktivní internetovou hru Prezident 21. Na webu prezident21.cz mohou lidé vybírat své kandidáty na prezidenta. Každý smí udělit tři kladné body a jeden záporný bod. Mohou nominovat jakéhokoliv kandidáta, který splňuje oficiální podmínky pro výkon prezidentské funkce.

Vlastní volbu je možné během následujících měsíců měnit. Hra má občanům České republiky pomoci vybrat takového kandidáta, na kterém se všichni shodnou. Na prezidenta nelze nominovat pouze tvůrce hry Karla Janečka.

Do hry se zapojilo přes tři tisíce Čechů. Zatím vede ředitel české pobočky organizace Člověk v tísni Šimon Pánek před politikem Petrem Pithartem a textařem Michalem Horáčkem. Současný prezident Miloš Zeman momentálně obsazuje poslední místo.

Mezi ženami dominuje senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Za ní se umístila poslankyně za ODS Miroslava Němcová a také lidovecká politička Zuzana Roithová. Ženy zatím obdržely pouze 16 procent hlasů.

Hra své uživatele sama informuje o aktuálním pořadí kandidátů, monitoruje média a je propojena s Facebookem. Autoři vyzývají, aby lidé hru šířili mezi své známé. Hra podle autorů bude úspěšná jen tehdy, pokud se do ní zapojí velké množství českých občanů.

Příští prezidentské volby se budou konat na začátku roku 2018. Svou kandidaturu na prezidenta již potvrdili Michal Horáček, lékař Marek Hilšer, podnikatel Igor Sládek a také bývalý předseda krajně pravicové Republikánské strany Miroslav Sládek. Současný prezident Miloš Zeman v minulosti řekl, že případnou kandidaturu oznámí rok před ukončením svého prvního volebního období, tedy v březnu 2017.

 

Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 21.12.2016