Aktuálně: Zeman: Blbečci, kteří neznají ústavu, mě nezajímají. Sám ji nejspíš nečetl, shodují se právníci

Zeman řekl, že zvažuje podání kárné žaloby na soudce Zelenku v kauze Davida Ratha, protože mu na to ústava dává právo. Praha – Prezident Miloš Zeman se dopustil

Praha – Prezident Miloš Zeman se dopustil omylu, když napadl své kritiky, podle nichž by podáním kárné žaloby na soudce Petra Zelenku zasáhl do nezávislosti justice. „Pravomoc kárné žaloby prezidenta je zakotvena v Ústavě České republiky. Blbečci, kteří neznají ústavu, mě nezajímají,“ řekl Zeman, který chce soudce potrestat za to, že zrušil trest pro exhejtmana Davida Ratha.

Jenže ústava, o níž prezident mluvil, mu žádnou takovou pravomoc nedává – podávat kárné žaloby totiž hlavě státu umožňuje zcela jiný zákon. „V ústavě to nenajdete. V ústavě ve vztahu k soudní moci najdete jenom to, že prezident jmenuje soudce a předsedu a místopředsedy Nejvyššího soudu,“ vysvětlil ústavní právník Jan Kysela.

Stejného názoru je i bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. „Zdá se, že prezident ústavu nečetl,“ napsala na svůj facebookový profil. Pro Aktuálně.cz pak vysvětlila, že „prezidentovi přísluší vykonávat pravomoci, které nejsou výslovně v ústavním zákoně uvedeny, stanoví-li tak zákon“. V tomto případě jde o zákon o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů, dodala právnička.

Wagnerová také zdůraznila, že i podle ní není podání kárné žaloby prezidentem na místě. „Tady není prostor pro kárné řízení,“ tvrdí Wagnerová. „Byl by to opravdu veliký zásah do soudcovské nezávislosti,“ dodala s tím, že v tomto případě se jedná o zargumentovaný právní názor senátu vrchního soudu. Nad soudci podle ní nemůže viset Damoklův meč kárné žaloby s ohledem na to, jak rozhodují.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nepřipustil, že by se Zeman dopustil omylu. „Ústavní právníci tvrdí často mnoho různých a protichůdných věcí. Více k tomu nemám co dodat,“ napsal Aktuálně.cz.

 

Zdroj: aktualne.cz, 27.1. 2017