Anketa Brněnského deníku: Je úřednická vláda dobré řešení?

Eliška Wagnerová, nestr. Brno: Neexistuje žádná úřednická vláda. Každá vláda je politická, protože musí získat důvěru ve sněmovně. Předobraz této situace leží v roce 1997, kdy prezident Havel po pádu Klausovy vlády jmenoval do čela úřednického kabinetu Tošovského. Od tehdejší situace se to liší jen tím, že koaliční partneři zůstávají. To je úpadek politické kultury. Nevím, jestli jde o snahu zviditelnit Zemanovce. Pokud vím, žádný z navrhovaných ministrů není členem této strany.

Stanislav Juránek, KDU­ČSL Brno: Mnohem lepší než úřednická vláda je taková, která si dokáže zajistit dostatečnou podporu v poslanecké sněmovně. Nechci spekulovat o tom, zda prezident Miloš Zeman pověřil vedením nové vlády Jiřího Rusnoka proto, aby zviditelnil stranu Zemanovců. To můžeme až poté, co budou jasná jména nových ministrů. Východiskem ze současné krize jsou předčasné volby. Věřím, že přesvědčíme voliče o tom, že jsme nadějí na změnu v současné politické situaci.

Jeroným Tejc, ČSSD Brno: Jsem přesvědčený, že správné řešení jsou předčasné volby. Za současného rozložení sil bude jakákoli vláda těžko hledat ve sněmovně dostatečnou podporu na prosazení důležitých zákonů. Vláda Jiřího Rusnoka velmi pravděpodobně nemá šanci získat důvěru. Není to životaschopné řešení, které by mohlo vydržet do řádných voleb v květnu. Obsazení postů ministrů nechci zatím komentovat, počkám si na oficiální vyjádření prezidenta.

 

Zdroj: Brněnský deník, 27.6. 2013