Blesk: Neplatičům alimentů na studenty do 26 let seberou řidičáky. Senátní výbor je pro

Zabavení řidičského průkazu v případě, že rodič neplatí alimenty na svého potomka, se osvědčilo. Dosud ale platí pouze v případech dětí do 18 let a nepočítá se studujícími. To by měla změnit novela exekučního řádu, která drtivou většinou prošla senátním výborem. Výhrady k ní má pouze exministr Jiří Dienstbier (ČSSD).

Nejen neplatiči na děti do 18 let, ale v případě pokračujících studií i na děti do 26 let se zřejmě budou muset obávat o své řidičské průkazy. Ústavně právní výbor Senátu drtivou většinou doporučil plénu novelu schválit tak, jak přišla ze Sněmovny. Zdržel se jen jediný jeho člen – exministr pro lidská práva

Jiří Dienstbier (ČSSD).

„V tom určitá nelogičnost je, její odstranění je v pořádku. Já spíš mám otazníky nad tím principem. Na jednu stranu vím, že to funguje v případě těch, kteří mohou zaplatit a vyhýbají se. Jenže pak jsou případy, kdy ti lidé nemohou zaplatit a když budou žít někde na vesnici, kde je složité se dopravit do práce, která je ve směnném provozu, tak jim to může bránit v tom, aby si vlastním přičiněním obstarali příjem, ze kterého by třeba alimenty mohli platit. Není to jednoznačný institut,“ vysvětlil své obavy Blesk.cz Dienstbier a popsal tak modelové příklady, kdy zabavení řidičáku může situaci naopak ještě zhoršit.

„Projednávali jsme to a myslím, že na hlasování nás bylo devět a osm hlasovalo pro přijetí zákona. Ten zákon byl tedy přijat,“ prozradil výsledky hlasování Jaroslav

Větrovský (za ANO). „Je to jedna z mála pák na ty, kteří si neplní své povinnosti vůči studujícím dětem, mladistvým, teenagerům. Oni poté nemají prostředky na své živobytí,“ podpořil návrh senátor z Tábora. „Je to můj subjektivní názor, ale nepředpokládám, že by měl být názor ostatních z klubu jiný. Neumím si představit, že bychom ten zákon jako klub nepodpořili,“ doplnil.

Stejný názor měli podle něj také zástupci ODS, STAN, KDU-ČSL, další senátoři za ČSSD nebo bezpartajní EliškaWagnerová, někdejší ústavní soudkyně. Novela zákona se objeví na zasedání Senátu, které je v plánu 16. srpna.

 

Zdroj: blesk.cz, 9.8. 2017