Blesk: Zeman, Horáček a spol. se dočkali. Senát kývl pravidlům volby nového prezidenta

Podporovatelé nezávislých kandidátů na prezidenta budou muset na nominační petici připsat číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Rozhodl o tom Senát, když schválil úpravu volebního zákona v poslanecké verzi. Po vzrušené debatě bylo pro 34 senátorů, i to ale na schválení stačilo. Právě díky petici s podpisy nejméně 50 tisíc podporovatelů chce do volby vstoupit miliardář a textař Michal Horáček. V případě obhajoby mandátu se na podpisy míní spoléhat také Miloš Zeman. Prezidentského kandidáta může navrhnout také skupina poslanců nebo senátorů.

Přidat na petiční archy čísla občanek se nelíbilo například senátorce Elišce Wagnerové (nestr.), bývalá soudkyně Ústavního soudu navrhla zamítnutí normy. „To je samo o sobě trochu problém v tom, že číslo OP je citlivý údaj, když víme, co se děje, jaké podvody se dějí. Ta ochota občanů dávat v šanc číslo OP nebude jistě veliká. Mohou říct, že si ho pamatují, nevytáhnou OP, a namastí tam číslo, které je napadne,“ zmínila senátorka.

„Sběrači podpisů nejsou vybaveni oprávněním OP požadovat. Je to pak na vůli petenta, která pravděpodobně nebude velká. To povede k tomu, že chybovost podpisů bude mnohem vyšší, než byla při minulé volbě,“ je přesvědčena Wagnerová, podle které jde jen o ztížení procedury pro tzv. občanské kandidáty.

Proti normě se postavil i další nezávislý senátor Václav Láska. „Už současná úprava je nejpřísnější v EU směrem k nezávislým kandidátům. Extrémně jim to stěžujeme. Jsem právník, a když mě osloví někdo v tričku, tak to neudělám, i když je mi třeba sympatický. Pokud to zamítneme, nebude to nic, co by příští prezidentské volby nějak ohrozilo,“ zmínil.

„Všechny tyto věci jsme měli probírat před tím, než někdo populisticky vystartoval s přímou volbou prezidenta,“ přidal se s kritikou senátor Jaroslav Kubera (ODS). Většina přítomných kolegů v horní komoře ale byla jiného názoru.

 

Zdroj: blesk.cz, 8.3. 2017