Brněnsky deník: Brno posílá do Senátu bývalou soudkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou. Říká:Výsledek mě ohromil

Drtivé tři čtvrtiny voličů z obvodu 59 Brno­ město  daly ve druhém kole senátních voleb hlas Elišce Wagnerové. Bývalá  předsedkyně Nejvyššího soudu a od roku 2002 do letoška místopředsedkyně Ústavního soudu kandidovala jako nezávislá s podporou Strany  zelených. „Na tlak a nesouhlas jsem zvyklá. Věřím, že v senátu obstojím,“ tvrdí  vítězka.

Co říkáte na výsledek voleb?

Ohromil mě. S tak vysokou výhrou jsem ani ve snech nepočítala. Ačkoli jsem se v  Brně nenarodila, tak mi jeho obyvatelé důvěřují. Toho si nesmírně vážím a budu  se snažit je nezklamat.

Podpořilo vás přes třiasedmdesát procent voličů. V čem  vidíte příčinu tohoto úspěchu?

Jsem přesvědčená, že hlavně ve způsobu vedení předvolební kampaně. Pomáhala mi řada dobrovolníků. Že jsem se dostala do senátu, není tedy jenom moje zásluha,  ale je to výhra celého týmu.

 V čem byla vaše kampaň jiná?

Setkávali jsme se s lidmi z volebního obvodu přímo na ulici. Tam nás viděly a  bavily se s námi tisíce lidí. Naše rozhovory s nimi byly autentické, ne hrané.  Nebylo to zaplacené a lidé to vycítili. Můj tým pracoval dobrovolně. U ostatních  kampaní jsem měla dojem, že jim autentičnost a snaha mluvit přímo s lidmi  chybí.

Změnila se vaše kampaň po skončení prvního  kola?

Před druhým kolem voleb byla ještě intenzivnější. Byli jsme mezi lidmi ráno i  odpoledne. Díky osobním setkáním nám lidé uvěřili, že to myslíme  vážně.

O co se v senátu budete snažit?

Chci bojovat za právní stát. To pro mne znamená především stát bez korupce. Stát  založený na lidské důstojnosti a respektu. Souvisí s tím také, aby všichni měli  důstojné podmínky k životu. Chci, aby nikdo neživořil jako lidé, od kterých jsem  v ulicích slyšela často velmi smutné příběhy.

Věříte, že v nové funkci senátorky  obstojíte?

Už se tak dlouho pohybuji ve veřejném životě, že mám zkušenosti s různými tlaky  a nesouhlasy. Vím, že je dokážu ustát. V tom si věřím.

Co říkáte na úspěch sociálních demokratů v senátních  volbách?

Je to reakce na politiku vlády v posledních letech. Je obvyklé, že senát a  poslanecká sněmovna se co do zbarvení liší. Tak je to snad i v pořádku, protože  senát má kontrolní funkci.

Uvažujete po tomto úspěchu i o kandidatuře na  prezidentku?

Ne, to vůbec. Teď mám závazek vůči Brňanům, který budu plnit v senátu, a jsem  spokojená.

 

Zdroj: Brněnský deník, str. 4, 22.10.2012 .