Brněnský deník: Spolek pro GP dám k soudu, hrozí Vlašín

Brněnský zastupitel za zelené Mojmír Vlašín hrozí městu i kraji soudem. Zpochybňuje legálnost založení jejich spolku pro Velkou cenu. Primátor Petr Vokřál to popírá. 

Na včerejším prvním jednání brněnských zastupitelů v tomto roce se rozpoutala několik desítek minut dlouhá debata o závodě silničních motocyklů na brněnském okruhu. Zastupitel za zelené Mojmír Vlašín chtěl po svých koaličních partnerech z vedení města potvrzení, že Automotodrom Brno už nedluží španělskému promotérovi závodů žádné peníze.
Splacení dluhů byla jedna z podmínek, se kterými zastupitelé založení Spolku pro pořádání Grand Prix loni v srpnu schválili. „Pokud vyrovnání nenastalo, nebo o něm nedostanu potvrzení, založení spolku dám k soudu. Znamenalo by to, že vznikl v rozporu s vůlí zastupitelstva, a to je nelegální,“ prohlásil Vlašín, kterého v prosinci zastupitelé nominovali i do dozorčí rady automotodromu. Ve společnosti město vlastní menšinový podíl.
Ve funkci má nahradit primátora Petra Vokřála z hnutí ANO. Ten v listopadu na členství v orgánu okruhu rezignoval, kvůli členství ve spolku. Podle něj byla včerejší debata zastupitelů zbytečná. „I z úplných formalit dokáží někteří lidé udělat velkou diskuzi. Podle mého názoru někteří zastupitelé situaci vůbec nezvládli. Je to jen jedna z epizod, které nás čekají při každém dalším hlasování o Grand Prix,“ podotkl primátor na účet známého ekologa a odpůrce Velké ceny Vlašína.
Z hrozící žaloby strach nemá. „Je to hloupost. Spojím se s představiteli Dorny a požádám je, jestli je vůbec možné nějaký takový dokument vystavit,“ dodal Vokřál. Zpochybnil současně šance Vlašína přesvědčit většinové akcionáře automotodromu o tom, že má místo v dozorčí radě společnosti zaujmout.
Debata začala kvůli desetimilionovému příspěvku města do kasy spolku. Vlašín navrhl tento bod z jednání stáhnout, zastupitelé ale nakonec podporu odsouhlasili.
Na pořádání závodů spolupracuje od letoška město s krajem. „Na úrovni kraje jsme žádné problémy s podporou Grand Prix ani založením spolku nikdy řešit nemuseli a hlasování bylo vždy výrazně většinové napříč všemi stranami zastupitelstva. Doufám, že primátor Vokřál jako zástupce města vysvětlí celou situaci Dorně a zejména Automotodromu Brno, kam město vyslalo do dozorčí rady právě koaličního zastupitele Vlašína,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek.
Známého ekologa ve funkci v radě okruhu musí ještě podpořit další akcionáři, aby upevnil svou pozici. Kdy se sejdou, zatím není jasné. Podle stanov společnosti, se musí setkání uspořádat do konce února. Na dotazy o financování ale Vlašínovi nabízí automotodrom odpovědi i bez křesla v radě. „Ve věci Velké ceny se na nás ale Mojmír Vlašín za poslední rok a půl s žádným dotazem neobrátil,“ konstatoval mluvčí okruhu Jiří Smetana.
Vlašína v nominaci podpořilo i dvaaosmdesát lidí v internetové petici. Mezi nimi třeba senátorka za zelené Eliška Wagnerová. Vlašínův postup podporuje i nový celostátní předseda zelených Matěj Stropnický. „Zastupitel musí mít ke svému rozhodování všechny informace. Pokud jsou mu odepírané, je správné, že se nevzdává ani soudní cesty,“ zhodnotil.

 

Zdroj: brnensky.denik.cz, 3.2. 2016