Brněnský deník: Vánoční prasátko ožilo. Díky svitu reflektoru

 

Michal Hašek, 39 let hejtman, Brno

Nato, kdy jsem přestal věřit, že dárky na Vánoce nosí Ježíšek, si už dnes vlastně ani nepamatuji. Ale snažím se, aby na to moje dcera Justýnka věřila co nejdéle. Spolu jsme i před letošním Štědrým večerem napsali dopis Ježíškovi. Čekali jsme spolu na něj a děkovali mu za dárky, které jsme dostali.

Oldřich Bartošek, 57 let kovář, Křenovice

Ani si nevzpomenu, kdy jsem přestal věřit v Ježíška. Bylo to určitě dost brzy. Jak se věci mají, jsem se dozvěděl od sourozenců. S manželkou jsme si před dětmi dávali pozor, aby nás při nadílce nepřistihli. Sami jsme strojili stromeček a při tom jsme pod něj dárky nepozorovaně umístili. A stejné je to nyní s vnoučaty. (msk) Bohuslav Klíma, 64 let archeolog, Znojmo Když jsem byl malý kluk, byla u nás vánoční atmosféra moc pěkná. Na Ježíška jsem věřil asi do šesti let a syna jsme vedli k témuž. Myslím si, že ponechávat v dětech jisté tajemno, kdy má přijít Ježíšek, by se mělo u dětí co nejdéle. Až z toho dítě vystřízliví, jsou Vánoce poněkud fádní. Ježíšek by dětem neměl chybět.

Jaroslav Diviš, 28 let fotbalista, Břeclav

Na Ježíška jsem věřil snad až do třetí nebo čtvrté třídy. Vždycky u nás zazvonil zvoneček a po večeři jsme si šli rozbalit dárky. Že žádný Ježíšek není, jsem se dozvěděl až ve škole od spolužáků. Byl jsem hodně zklamaný. Hádal jsem se s nimi, že existuje, pak jsem se aledomazeptal, jak to je, tak mi to rodiče prozradili a víc už to netajili.

Eliška Wagnerová senátorka, 66 let, Brno

Kdy jsem přestala věřit, že vánoční stromeček a dárky nosí Ježíšek, už dnes opravdu nevím. Takové zážitky si asi vybaví jen málokdo a není to podle mne zase až tak důležité. Za podstatné však považuji, že stále i v současné době věřím v lásku a pokojnou krásu, ke kterým nás vánoční svátky stále inspirují.

Petr Přikryl, 25 let malíř, Hodonín

Přestal jsem věřit na Ježíška už přibližně v pěti či šesti letech. Bylo mi divné, že jsem musel s prskavkou ven a jeden z rodičů vždycky zůstal na chvíli doma. Přesto jsem mé podezření statečně tutlal, dělal jsem jakoby nic a těšil jsem se ke stromečku. Bylo pro mě důležité, že jsem o Vánocích s našima.

Milan Daněk, 52 let cestovatel, Blansko

Na Ježíška jsem přestal věřit asi ve čtyřech letech. Starší sestra mi natvrdo vykecala, že dárky kupují pod stromeček rodiče. Něco jsem už tušil, tak jsem to rozdýchal poměrně rychle. Na Ježíška jako svátek a vánoční kouzlo věřím pořád. Kdo nosí dárky, jsme se dětem snažili neprozradit, co nejdéle
to šlo.

Naďa Horáková, 52 let spisovatelka, Mutěnice

Na Ježíška jsem přestala věřit docela pozdě. Do svých osmi let jsem byla jedináček. Jak je to s Ježíškem, jsem zjistila až po narození sourozence. Jak jsem viděla, že rodiče nakupují dárky pro sestru, tak mě to nějak napadlo. Snažila jsem se, aby i moje děti dlouho věřily na Ježíška. Myslím si, že je to jedno z nejkrásnějších období v životě.

Zdeněk Junák, herec 63 let, Brno

Když mi bylo devět let, viděl jsem někoho z rodiny, jak balí vánoční dárky pod stromeček. Do té doby jsem ale v Ježíška věřil. Můj dědeček dokonce obaloval prasátko do zlatého staniolu. I já se u své dcery snažil víru v Ježíška udržet co nejdéle. Teď mám malé vnouče, tak se najde zase příležitost si vyhrát.

Miroslava Knapková, olympionička, 34 let, Brno

Kdy jsem přestala věřit v Ježíška, si už vůbec nepamatuju. Musím hodně zapátrat v paměti a stejně si nic nevybavuji. Ani nevím, jestli jsem sama zjistila, že dárky vlastně nenosí Ježíšek, nebomito řekli rodiče. Věděla jsem to ale dost brzy, myslím, že už někdy v pěti letech jsem na Ježíška nevěřila.

Silvie Rybářová, 29 let plavkyně, Blansko

Ani už nevím, kdo mi řekl, že dárky kupují rodiče. Možná spolužáci nebo kamarádi. Ale na Ježíška vlastně věřím pořád, takže to nevadí. Dopisy za okno se seznamem dárků jsem psala dost dlouho. Teď už ale ne. Ale třeba před Mikulášem se u nás doma pořád naděluje na plech za okno. To je moc hezká tradice.

Sabina Závodná, 24 let modelka, pův. z Hodonína

Na Ježíška jsem přestala věřit někdy v osmi letech. Nejprve mi to řekli spolužáci ve škole. Mamka mi to ale vysvětlila tak, že k nim Ježíšek nechodí, protože zlobí, a proto jim musí dávat dárky rodiče. Zcela věřit jsem proto přestala až tehdy, když jsem ji nachytala se zvonkem u stromečku. Tvrzení, že zrovna utírá prach, na mě nezabralo.

Zdena Herfortová, herečka 69 let, Brno

Přestala jsem věřit hodně brzy, že dárky nosí Ježíšek. Nepamatuji si, že by mě to tehdy nějak víc zasáhlo. V dnešní době je vše tak rychlé a průhledné, že věřit v Ježíška snad ani nejde. Ježíšek pro mě neznamená, že někdo dává dárky pod stromek, ale symbol toho, že někdo chtěl obdarovat právě mě.

Věra Růžičková olympionička, 86 let, Brno

Přesně si na moment,kdyjsem přestala věřit, že dárky nosí o Vánocích dětem pod stromeček Ježíšek, už opravdu nepamatuji. Vzpomínám si jenom, že mi tento fakt prozradila moje starší sestra. Jakmile to nějakým způsobem zjistila, neváhala a hned mi to musela říct. Mohlo mi být tehdy zhruba pět let. (amk)

Laďa Kerndl, 69 let zpěvák, Žernovník

Myslím, že tak do první třídy jsem věřil, že dárky nosí Ježíšek. Bylo to pěkné. Na Štědrý den jsem od rána sledoval klíčovou dírkou do pokoje prostor kolem vánočního stromku, abych zjistil, co se tam děje. A jak to bylo u mých dětí? Přišlo to nějak samo, když začaly chodit do školy, už věděly, že Ježíšek neexistuje. (jch)

Renata Langmannová, 28 let Česká Miss, Ivanovice n. H.

Kdy jsem přestala věřit v Ježíška, si moc nevybavuji. Asi to bylo po nástupu na základní školu. Nebo jsem to jednoduše vypozorovala. Vím ale, že můj brácha se o Ježíškovi dozvěděl ode mě, vždy jsem ho do všeho zasvětila. Až jednou budu mít děti, tak je důležité vše správně vysvětlit a naznačit, že Ježíšek není tím nejdůležitějším. (mko)

Simona Peková, herečka 59 let, Brno

Na to, že dárky pod stromeček nosí Ježíšek, věřím dodnes. A tato víra mě stále neopouští. Když byla moje dcera malá, dělala jsem všechno možné, co se dalo, aby zůstala co nejdéle v nevědomosti. Mluvila jsem dokonce cizími jazyky a měnila hlasy, aby měla pocit, že ve vedlejším pokoji chystá Ježíšek dárky. (ane)

Jožka Černý, 72 let lidový zpěvák, Břeclav

Za mně byl děda Mráz. Nevzpomínám si, že bych někdy čekal na Ježíška. Prosadily se nálady, že církev je špatná. Byla atmosféra, že Ježíšek není, čímž Vánoce trochu ztratily svůj půvab. I jako zpěvák jsem dlouhé roky trpěl tím, že jakmile se v písni objevil nějaký církevní symbol, hned to někdo zakázal. (šup) Gabriela Míčová, 39 let herečka, pův. z Vyškova Moc si to nevybavuji. Nemám to ve vzpomínkách spojené s nějakou výraznou událostí. Mám dva starší sourozence. Pamatuju si jen, že jsem za nimi běhala, když hledali, kde rodiče schovali vánoční dárky. Tehdy jsem si asi uvědomila, jak to s Ježíškem je. Nicméně jsem si iluzi o Ježíškovi v dětství ponechala dlouho. (mko)

Tereza Fajksová, modelka 25 let, Brno

V devíti letech jsem přistihla tatínka, jak chystá pod stromečkem dárky. Tenkrát mi ještě napovídal, že pomáhá Ježíškovi. Ale o rok později už jsem domů přišla informovaná ze školy. Nesla jsem to hrdě. Budu doufat, že u mých dětí se mi jednou povede tu kouzelnou iluzi Vánoc udržet co nejdéle. (ane)

Pavel Vajčner, 58 let ředitel, Hodonice

Na Ježíška jsem jako malý chlapec věřil, a rodiče mě v této víře nechávali co nejdéle, zlomilo se to až ve škole. Také u našich dětí jsme podporovali víru v Ježíška, ke kouzlu Vánoc to patří. Dokonce jsme imitovali zlaté prasátko, měli jsme je vyřezané ze dřeva a v komoře jsme je nasvěcovali malým reflektorem. (ipe)

Věra Fojtová, 67 let spisovatelka, Novosedly

Mám dojem, že ještě v deseti letech jsem v Ježíška věřila. Nechtěla jsem nevěřit, bylo to příjemné. Možná i proto, že jsme druhý den chodili do kostela. Rodiče všechny vánoční zvyky dost drželi, museli jsme se na Štědrý den postit a tak dále. U mých dětí už to bylo trochu jiné, vyrůstaly v jiném prostředí a době. (šup)

Milan Petržela, 31 let fotbalista, Hoštice ­Heroltice

To je už dnes dost těžké si vzpomenout, kdy jsem přestal věřit, že dárky nosí Ježíšek. Ale asi to bylo zhruba v mých šesti letech, prostě se začátkem školy. Jak jsem to vypozoroval, si už nevzpomínám. Mám staršího bratra, ten mě asi nabádal a zřejmě přes něho vedla cesta. Až jednou budu mít svoje děti, tak všemu nechám volný průběh.

 

Zdroj: Brněnský deník, 27.12. 2014