Brno Business: Eliška Wagnerová: Brno: co mně dělá radost, co mě trochu štve?

Brno  Business

Brno: co mně dělá  radost, co mě trochu štve?

3.12.2012    Brno  Business    str. 1

JUDr. Eliška Wagnerová, Ph.  D.    Ústavní soud

Brno je sedmé město, v němž  žiji.

Příští rok to bude dvacet  let, co jsem do Brna přišla, a přespříští rok zde budu žít nejdelší část svého života.

Brno je příjemné místo k životu.

Je tak akorát velké, aby se v něm mohly snoubit výhody  velkého města s městem, v němž se běžně potkávají lidé, kteří se  znají.

Mám-li označit, co se mi v Brně nelíbí, tedy co mi v Brně jaksi „brní“, musím zmínit stavební chaos, který mě provází celé roky, které žiji v centru města, neřešené rozumné parkování pro zdejší rezidenty a  nepřítomnost strážníků a policistů tam, kde jinak všichni vědí, že je páchán  zločin, kupříkladu prodej narkotik.

To, co se mi na Brnu líbí, převažuje. Od architektury a  kultury po koncepci Brna jako studentského města, a především pak i jako  sídelního města nejvyšších pater justice. Všechny vrcholné justiční instituce od Ústavního soudu, přes Nejvyšší správní soud a Nejvyšší soud, po Nejvyšší státní zastupitelství mají důstojná sídla a za to budiž městu dík. I ombudsman sídlí velmi pěkně. Spokojenost justičních institucí  samozřejmě souvisí i se vzdáleností od centra politického dění v hlavním městě, neboť ona samotná vzdálenost obou měst vytváří bariéru případným svodům k příliš těsnému kontaktu těchto dvou, z dobrých důvodů zásadně oddělených  světů.

Vysokoškolský a justiční svět přinášejí mateřskému městu  kvalitní pracovní příležitosti pro vysoce kvalifikované osoby, z nichž mnohé se  v Brně naturalizují podobně jako já. Jiné sice pravidelně dojíždějí, avšak tráví  zde více než polovinu svého života. Tento fakt se zpětně promítá ve vztahu k  městu a jeho rozvoji skrze realizaci jejich kupní síly v návaznosti na životní  styl a široce pojímanou kulturu života. Z této vzájemné prospěšnosti profitují  obě strany i rodilí Brňané, a to je velmi dobře. Zaslouží si to, neboť nás – přistěhovalé přijímají vesměs pozitivně, jsou otevřenější a více připraveni ku  pomoci, než s čím se člověk setkává v hlavním městě.

Mám vlastně velké štěstí, že mě životní cesty přivedly do  Brna, neboť je to opravdu příjemné místo k životu a Brňanům, ať rodilým či  naturalizovaným, ale i těm jen občasným, jsem vděčná za moc příjemnou  společnost.

 

Zdroj: Brno  Business, 3.12.2012, str. 1 .