brno.iDNES.cz: Senát se „zazelená“, Eliška Wagnerová vyhrála v Brně volební duel

Jih Moravy má za sebou dva  volební duely o křeslo v Senátě. Ve druhém kole zvítězila v Brně nezávislá  kandidátka s podporou Strany zelených Eliška Wagnerová. V Břeclavi  svůj post obhájil senátor Jan Hajda z ČSSD.

Druhé kolo voleb do Senátu poznamenala oproti tomu prvnímu z  minulého týdne nižší účast. V Brně, kde volil obvod 59, i v břeclavském obvodu číslo 56 se k urnám dostavilo jen necelých patnáct procent  voličů.

Výsledky obou duelů jsou však jednoznačné. Někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová kandidující s  podporou zelených porazila v Brně svou protikandidátku Stanislavu Slavíkovou z ČSSD o bezmála sedm tisíc hlasů. Wagnerová získala 73,75 procenta všech  hlasů.

„Velmi si považuji toho, že jsem dostala takové procento  hlasů. Svým voličům děkuji za důvěru, kterou mi projevili. Cítím se tím zavázaná  a budu se samozřejmě snažit,“ komentovala krátce po sečtení hlasů Wagnerová.

Ta za svou velkou devizu považuje to, že jako nezávislá není  vázaná na žádné stranické funkcionáře. Jak také uvedla, svoji nezávislost si  chce zachovat a do žádné strany vstupovat nebude.

„Bylo to padesát na padesát, buď já nebo soupeřka. Rozhodli  voliči. Z deseti kandidátů druhé místo považuji za úspěch,“ konstatovala  Stanislava Slavíková.

Neúspěšná kandidátka podle svých slov chtěla do vysoké  politiky dostat názory řadových občanů. Přínos Wangenrové pro Senát hodnotit  zatím nechce. „Uvidíme její práci. Nebudu někoho hodnotit, když ještě nic  neudělal,“ vysvětlila.

Sociální demokrat Jan Hajda.

Podobné, i když o malinko těsnější vítězství jako Wagnerová  si v Břeclavi připsal i sociální demokrat a senátor Jan Hajda. Voliči mu dali  bezmála devět tisíc hlasů (65,51 procenta). Jeho protivník Zdeněk Tesařík (KSČM)  získal jen necelých pět tisíc, tedy 34,48 procenta.

„Myslím, že se projevila moje intenzivní kontaktní kampaň a že jsem voliče přesvědčil o svém programu,“ uvedl Hajda s tím, že voliči navíc  mohli vidět i práci, kterou za šest let v senátorské funkci  vykonal.

Tesařík výsledek podle svého vyjádření očekával. „Vzhledem k  tomu, že jsme oba byli kandidáti levice, tak se dalo očekávat, že tu podporu  větší bude mít ČSSD než KSČM. Dostal jsem, doufám, hlasy voličů KSČM. Pan Hajda  dostal asi i hlasy těch, kteří nechtěli volit komunisty,“  vysvětlil.

Jak Tesařík, který je starostou Tvrdonic, dále uvedl, další  snahu o proniknutí do vysoké politiky nevylučuje. „Mluví se o parlamentních  volbách, které jsou blíž než senátní. Nabídku, abych kandidaturu zvážil, jsem už dostal,“ řekl Tesařík. Neuspěl Uzel, ani Svoboda.

Ze známých osobností letos na jihu Moravy kandidoval do  Senátu sexuolog Radim Uzel. Voliči v Břeclavi mu však v prvním kole dali jen  4,68 procenta hlasů, což mu v silné konkurenci na postup  nestačilo.

V Brně se o senátorské křeslo neúspěšně ucházel i lidovec a  lékař Daniel Rychnovský nebo někdejší brněnský primátor Richard Svoboda (ODS).  Ten navíc svůj post obhajoval.

„Svůj jasný a neoddiskutovatelný volební neúspěch přijímám s  pokorou. Chci poděkovat všem, kteří vážili cestu k volební urně,“ komentoval  svůj neúspěch v prvním kole Svoboda.

 

Zdroj: http://brno.idnes.cz/senat-se-zazelena…y.aspx?c=A121020_154712_brno-zpravy_bor