Byznys noviny: Senát zamítl PES pro podnikatele. Elektronický hlídač povinností je protiústavní

Senát zamítl Právní elektronický systém (PES) se všemi povinnostmi pro podnikatele. Elektronický hlídač povinností je podle rozhodnutí Senátu protiústavní. PES měl umožnit podnikatelům, aby spravovali online na jednom místě přehled svých povinností vyplývajících ze zákonů a prováděcích vyhlášek.

„Zákon zavádí nerovnost mezi občany z důvodu jejich sociálního postavení,“ uvedla senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (Zelení).

Podle ní by novela přinesla neoprávněnou pozitivní diskriminaci podnikatelů. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek za předkladatele přislíbil námitkám do budoucna vyhovět.

Navrhovaný systém by byl podle kritiků duplicitní s projektem, který chystá ministerstvo vnitra.

Největší spor se vedl o nově zaváděnou povinnost předkladatelů zákonů zpracovat strukturovaně do samostatné přílohy přehled povinností, které podnikatelům z navrhované předlohy vyplývají.

Podle ministra pro legislativu Jana Chvojky (ČSSD) tento zákon zvýhodňuje podnikatele proti jiným skupinám obyvatel. Exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) označila novelu za protiústavní kvůli tomu, že dává Hospodářské komoře právo předkládat vládě návrhy nařízení, které by měl kabinet povinnost projednat.

Zastánci předlohy tvrdí, že nový zákon jen přinese více práce ministerským úředníkům, kteří normy připravují.

PES by umožnil podnikatelům, aby spravovali přes internet a na jednom místě přehled svých povinností vyplývajících ze zákonů a prováděcích vyhlášek. Registr měla vést Hospodářská komora, podle níž by systém mohl podnikatelům ušetřit desítky miliard korun ročně.

Sněmovna už veto poslanecké novely o Hospodářské a Agrární komoře nestihne přehlasovat vzhledem k závěru svého volebního období.

 

Zdroj: byznysnoviny.cz, 12.10. 2017