Česká justice: Holásek, Válková, Hušák. Do Senátu chce šest právníků

Již tento pátek a sobotu Češi vyberou v prvním kole voleb z kandidátů na senátory, kteří doplní třetinu horní komory parlamentu. Již tradičně vedou mezi zájemci o křeslo v Senátu lékaři. Právnické vzdělání má pouze šest kandidátů. Mezi nimi je třeba někdejší šéf Sazky Aleš Hušák nebo bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková.

V současné době je právníků v Senátu naprosté minimum. Vyniká předseda ústavně – právního výboru a bývalý státní zástupce Miroslav Antl nebo bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Zástupci bílých plášťů se hojně vyskytují na kandidátkách ČSSD, ale přednost jim dávají i ostatní partaje. Lékaři kandidují do Senátu ve více než polovině z 27 obvodů, v nichž se volby konají. Advokátů nebo lidí s právním vzděláním je minimum. Česká justice jich na kandidátkách objevila šest, nejvíce pod vlajkou hnutí ANO.

Počty senátních kandidátů v jednotlivých obvodech kolísají od šesti do 13. Nejbohatší výběr budou mít voliči v obvodu Praha 11, kde kandiduje například bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) nebo bývalý pražský primátor Jan Koukal (Soukromníci).

Kteří právníci chtějí do Senátu?

Jan Holásek (Beroun) – Advokát, v letech 2001 až 2014 spolumajitel advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners. Následně investoval do realit, kapitál vložil do fondu Accolade. Kandiduje jako nestraník.

Aleš Hušák (Praha 6) – Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a poté od roku 1986 pracoval v podniku Restaurací a jídelen v Praze 4. Později působil ve Státní bance československé a počátkem 90. let 20. století jako obchodní ředitel Výstaviště Praha. V roce 1994 se stal členem představenstva a v roce 1995 ředitelem největší firmy podnikající v Česku v oblasti hazardu – SAZKA a.s. Kandiduje za Nezávislé.

Do Senátu chce i Aleš Hušák – Reprofoto: ČT

Jan Malý (Jičín) – Advokát, od roku 2014 zastupitel a starosta města Jičín, člen hnutí ANO 2011.

Jan Lipavský (Jičín) – Advokát, od roku 2014 zastupitel města Vysoké Mýto na Ústeckoorlicku, kandiduje za ANO 2011.

Exministryně Helena Válková (ANO) Foto: MSp
Radim Babinec (Ostrava – město) – Právník a politik. Po komunálních volbách v roce 2014 působí jako náměstek primátora Statutárního města Ostravy, kandiduje za ANO 2011.

Helena Válková (Praha 15) – Politička a právnička, specializovaná na penologii a vysokoškolská učitelka. Od ledna 2014 do března 2015 byla ministryní spravedlnosti. Členka hnutí ANO 2011.

Ilona Tajchnerová (Ústí nad Labem) – Politička a advokátka, od roku 2014 zastupitelka města Ústí nad Labem, od roku 2010 zastupitelka Městského obvodu Ústí nad Labem-město, členka TOP 09.

O zvolení do Senátu bude v letošních podzimních volbách usilovat celkem 233 kandidátů. Před šesti lety kandidovalo ve stejných 27 obvodech 227 kandidátů.

Senát, který má 81 členů, se z jedné třetiny obměňuje pravidelně po dvou letech. První kolo senátních voleb bude 7. až 8. října, případné druhé kolo pak o týden později ve dnech 14. až 15. října.

 

zdroj: ceska-justice.cz, 4.10. 2016