České noviny: Ústavní soud bude řešit zrušení části zákona o financování stran

Skupina senátorů v čele se zástupci hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dnes poslala Ústavnímu soudu návrh na zrušení částí zákona o financování politických stran. Napadli ustanovení, která podle nich omezují možnosti půjček pro menší strany a také limit pro financování stran ze státního rozpočtu. ČTK to dnes řekl europoslanec a dosavadní místopředseda STAN Stanislav Polčák, který se na návrhu podílel.

Senátoři navrhují mimo jiné zrušit podmínku, podle níž strany musejí získat minimálně tři procenta hlasů ve sněmovních volbách, aby měly nárok na státní příspěvek. Podle Polčáka to rozevírá nůžky mezi stranami. „Ta hranice je nastavena podle našeho názoru vysoko a když těsně nedosáhnete tří procent, rozdíly jsou výrazně násobné,“ uvedl europoslanec. Podrobnosti chtějí zveřejnit ve čtvrtek

Příspěvek pro strany se ziskem alespoň tří procent voličských hlasů činí ročně šest milionů korun, za každou desetinu procenta se zvyšuje o 200.000 korun ročně až do pěti procent hlasů. Strany zastoupené ve Sněmovně tak dostávají ročně po osmi milionech korun.

Ústavní soud by měl podle návrhu zrušit také omezení, podle níž by stranám mohly půjčovat jen bankovní ústavy s licencí od centrální banky. Podle Polčáka si tak strany nemohou půjčovat od svých členů. Senátoři napadli také limit na finanční dary, podle něhož strany smí přijmout ročně od jednoho dárce maximálně tři miliony korun. Týká se to i spolupracujících stran. „To je podle našeho názoru omezení volné soutěže politických stran pokud si nemohou dát ročně více než tři miliony, uvedl Polčák.

Senátorům vadí rovněž pravidla pro financování politických institutů stran, které se věnují publikační, kulturní nebo vzdělávací činnosti. Příspěvek na něj totiž mohly získat jen čtyři strany zastoupené ve Sněmovně.

Kromě senátorů STAN se pod stížnost podepsali také tři lidovečtí senátoři v čele s jejich předsedou Petrem Šilarem, bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ), majitel loterijní společnosti Ivo Valenta (za Stranu soukromníků) nebo předseda Strany práv občanů Jan Veleba.

 

Zdroj: ceskenoviny.cz, 22.3. 2017