ČRo: Eliška Wagnerová: V roce 2016 se vyvinul nový fenomén – opozice v koalici

Jaké události se nám za pár let vybaví, když se řekne rok 2016? Kdyby se ohlížela Eliška Wagnerová, vybavil by se jí jako nejpozoruhodnější jeden fenomén domácí politiky, a sice opozice v koalici. „Ony v koalici vždycky bývaly neshody, ale teď to graduje do takových pnutí a takových dimenzí, které jsou nezdravé a je to až k prasknutí,“ říká.

Dvě podle průzkumů nejsilnější politické strany jsou spolu ve vládní koalici a zároveň jsou největšími soupeři. „Zmizel střet mezi levicí, kterou reprezentuje premiér a jeho strana, a pravicí, která je skutečně v opozici, ale ta pravice v opozici nehraje vůbec žádnou roli. Roli hraje jeho koaliční partner, tedy hnutí Andreje Babiše. To je něco, co tu opravdu nebylo,“ vysvětluje Wagnerová.

Podle jejího názoru je to velmi špatně, protože se tím posouvá celá architektura ústavního pořádku a jednání v něm. V zájmu koaličních partnerů je situaci neřešit a předpokládá, že se to negativně zúročí nejspíš až po volbách.

Otázka roku 2016 ve světě – migrace

Ze světových událostí je podle Elišky Wagnerové nejdůležitější otázka migrace, která se Česka jako takového nedotkla, ale přesto hraje v domácí politice obrovskou roli, budí vášně a rozděluje obyvatele České republiky.

„Češi vlastní zkušenost nemají, ale pochopitelně média zprostředkovávají to, co se děje kolem nás v Evropě. Nechci být vnímána izolacionisticky, že beru jen to, co se odehrává u nás, to ne – musíme hledět na Evropu, ale pokud se na ni podívám, tak je paradoxní, že ty státy, v nichž je skutečně velmi negativní zkušenost s migrací, tak se k ní staví úplně opačně než my,“ zdůrazňuje Wagnerová.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/plus/interviewplus/_zprava/eliska-wagnerova-v-roce-2016-se-vyvinul-novy-fenomen-opozice-v-koalici–1684757, 2.1. 2017