ČRo Plus: V lednu to budou dva roky, co odešla z funkce předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
V lednu to budou dva roky, co odešla z funkce předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. Byla jednou z mála žen, které se prosadily ve významné funkci. Na rozdíl od jiných evropských zemí Česko nikdy nemělo premiérku ani prezidentku. Jen v Nejvyšší soud se v minulosti vystřídaly dvě ženy – Eliška Wagnerová a právě Iva Brožová. Ta dokázala mimo jiné odvrátit pokus o své odvolání, o které usiloval prezident Václav Klaus. Zastal se jí Ústavní soud.

Iva BROŽOVÁ, bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu:
Ty zásadní střety byly střety, které souvisely vlastně s tou snahou moci výkonné dostat pod kontrolu nebo mám-li to říct ještě exponovaněji, ovládnout Nejvyšší soud. To moje rozhodnutí postavit se panu prezidentu republiky, bych tak řekla, tak paralyzovalo dokonce i tu akademickou obec. Prostě zřejmě se do té doby považovalo za přirozené, že moc výkonná, prezident republiky bude mít všude svoje lidi, protože prostě vládne, zvítězila ve volbách, tak pro ne?

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Příběh Ivy Brožové uslyšíte dnes večer před půl desátou v rozhlasovém dokumentu s názvem Zákon nestačí z cyklu Dobrá vůle plus. Natočila ho Lenka Svobodová a dostala za něj Cenu Jiřího Hrašeho na 21. ročníku rozhlasové soutěžní přehlídky Report 2012 a nominaci na Novinářskou cenu 2012.

 

Zdroj: ČRo Plus, 28.12. 2016