ČRo Radiožurnál: Karty pro výplatu sociálních dávek zůstanou povinné

Jan RICHTER, moderátor:
A živě jsme teď ve spojení se senátorkou za Stranu zelených a také bývalou místopředsedkyní Ústavního soudu Eliškou Wagnerovou, dobrý večer.

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka:
Dobrý večer.

Jan RICHTER, moderátor:
Paní senátorko, co si vymyslíte o tom, že ty sKarty přeci jenom budou povinné, lépe řečeno zůstane zachována ta jejich identifikační funkce?

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka:
No, já se domnívám, že celá ta úprava, tedy těch sociálních karet je prostě nesmyslná, je paskvil právní. To začalo tím zákonem o Úřad práce sociálních věci právě ČR a o změně souvisejících zákonů.s tím, že tedy jí bude krajská pobočka místně příslušná podle místa bydliště osoby zabezpečí vydání karty sociálních systémů. Ale dál potom už se neříká, převést to vyplácení peněz nějakým soukromým subjektem, čili ta už chybí zákonné zmocnění k tomu, aby vlastně mohlo do toho vstupovat nějaký soukromý subjekt. To už se pak dělo jakými divnými buď podzákonnými nebo ani ne podzákonnými předpisy v tom vlastním slova smyslu jako spíše snad nějakými metodickým pokyny a podobně, to je prostě stav, který není možný. Ten není možný a teď, tedy jestli na základě tohoto právního stavu uzavře já nevím, dokonce snad pouze náměstek ministra práce a sociálních věcí, smlouvu se soukromým subjektem, jakým je tedy ta Česká spořitelna, tak to je zřejmé vykročení z oprávnění, kterými disponuje tato osoba jako je náměstek ministra a prostě šlo o jednání a ta smlouva prostě nemůže být platná. To tedy se jako domnívám, že snad tady toho si měla být vědoma i Česká spořitelna.

Jan RICHTER, moderátor:
Vy myslíte, že ta smlouva mezi ministerstvem práce a sociálních věcí na jedné straně a Českou spořitelnou o provozování toho systému těch sociálních karet, je vlastně neplatná?

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka:
Já se domnívám, že tedy to ministerstvo, respektive tedy v osobě náměstka, k tomu nemělo zákonné zmocnění a je třeba si uvědomit, že platí ústavní princip, že vlastně stát a jeho údy smějí činit jenom to, co jim zákon výslovně umožňuje, oni nemají svou vlastní vůli. Oni musí být zmocněni zákonem.

Jan RICHTER, moderátor:
Když se vás tedy zeptám jako bývalé soudkyně Ústavního soudu, jak tedy je ta situace řešitelná v této chvíli, kdy ta smlouva je uzavřená, protestuje proti ní opozice na jedné straně, na druhé straně veřejný ochránce práv, který také kritizuje tu podzákonnost těch norem, jak jste již zmiňovala. Co se tedy může stát teď?

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka:
Po mém soudu prostě tady ta smlouva, ta vlastně z ústavního pohledu není pro nás zajímavá. Teď se musí začít u onoho Zákon o úřadu práce České republiky a na to navazují samozřejmě pak ty další zákony, jako zákon o státní sociální podpoře, zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a tak dále a tyto zákony už pracují prostě vlastně s tím, co bylo v tom prvém zákoně, tedy v tom zákoně o Úřadu práce České republiky, jaksi řečeno k té kartě, k té sKartě. To ten prvotní problém je v tomto zákoně a ten zákon musí být buď zrušen Ústavním soudem a nebo může být samozřejmě zrušen zákonem, který přijme nově parlament.

Jan RICHTER, moderátor:
Říká senátorka za Stranu zelených Eliška Wagnerová. Děkujeme za váš čas a hezký večer.

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka:
Na shledanou, děkuji.

 

Zdroj: Radiožurnál – Stalo se dnes, 22.11.2012