ČRo Radiožurnál: Prezident Zeman přijal vrchního státního zástupce Ištvana

Martin KŘÍŽEK,  moderátor: Miloš Zeman dnes vysoce ocenil práci olomouckého vrchního  žalobce Ivo Ištvana. Ten dozoruje kauzy kolem údajné politické korupce a  údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Po jejich setkání na Pražském hradě  prezident také vyjádřil Ištvanovi plnou podporu.

Miloš ZEMAN, prezident České republiky: A vyjádřil-li jsem rovněž naději, že se podaří rozkrýt  případnou klientelistickou síť, která, jak už jsem řekl, může spojovat  politickou sféru se sférou ekonomické kriminality.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Tolik prezident Zeman. Připomeňme, že postup žalobce Ištvana  přitom narazil u Nejvyššího soudu, ten rozhodl, že na bývalé poslance se  v této věci vztahuje imunita. Následně pak byli lidé spojeni s případem  propuštěni z vazby. A Nejvyšší státní zastupitelství zřejmě trestní stíhání v  této věci úplně zruší. Olomoucký žalobce také musí odrážet kritiku z mnoha  stran, zvlášť od bývalé vládní koalice. Našimi hosty teď jsou Eliška Wagnerová,  někdejší ústavní soudkyně, teď senátorka zvolená za Stranu  zelených. Dobrý den.

Eliška WAGNEROVÁ, bývalá soudkyně Ústavního soudu, senátorka zvolená za Stranu zelených: Dobrý den.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: A předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.  I vám dobrý večer.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové  /STAN/: Hezký dobrý večer.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Paní senátorko, je podle vás vhodné, aby prezident takhle  demonstrativně podpořil státního zástupce při vyšetřování tak citlivých  kauz?

Eliška WAGNEROVÁ, bývalá soudkyně Ústavního soudu, senátorka zvolená za Stranu zelených: Víte, od prezidenta se vlastně očekává, že bude jednak  moderovat debatu mezi politickými orgány, ale rovněž se od něj i očekává, to je  z tradicích prezidenta Havla, že se bude vyjadřovat i k určitým problémům, které  tíží společnost jako takovou. A v situaci, kdy expremiér a někteří poslanci  vládní koalice, tedy ústavní činitelé, útočí na vrchního stáního zástupce  Ištvana sprostými výrazy, které tady opravdu nemíním opakovat, kdy se vytváří  atmosféra politického tlaku právě na státní zastupitelství, tak soudím,  že je zapotřebí atmosféru neutralizovat. Přesně to učinil  prezident.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Pane poslanče, dnešní krok prezidenta asi není úplně  standardní, ale na druhou stranu vidíte na tom něco vyloženě škodlivého,  myslíte, že průběh vyšetřování ovlivní jedna návštěva žalobce u hlavy státu,  anebo mediální výroky politiků?

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové  /STAN/: Pane redaktore, když prezident tu vládu SPOZ v čele s Jiřím  Rusnokem jmenoval, že jedním z jejich úkolů bude zabránit politickým tlakům při  nynějším vyšetřování kauz, které vedly k /nesrozumitelné/ vlády pana premiéra  Nečase. Ve světle těchto slov jeho setkání s panem Ištvanem je naprosto  šokující. Není nejmenší důvod pro to, aby se prezident setkával se státním  zástupcem, který je aktivně činným v konkrétním případě, já bych pochopil, kdyby  se prezident setkal, tak jak to říká paní senátorka Wagnerová, s nejvyšším  státním zástupcem, ale v takto živém případě, protože jde o vysoce sledovanou  citlivou kauzu s politickým pozadím, to není normální, je to plíživý převrat a  odklon od standardní demokracie.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Pane Gazdíku, podle některých komentátorů tím nejspíš také  prezident Zeman jenom sleduje svůj vlastní mediální obraz. S tím byste  nesouhlasil?

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové  /STAN/: Pokud pan prezident chtěl vyjádřit panu Ištvanovi podporu,  což v jeho, v jeho práci, což samozřejmě na to právo má, to souhlasím s paní  senátorkou Wagnerovou, že tak by to mělo být, neumí vyjádřit veřejně, verbálně a  nejen na soukromém setkání, v naší zemi doposud nikdo vyšetřování  soudních kauz nebránil, ba naopak, byla to předchozí vláda, za které se  začaly některé kauzy z dob opoziční smlouvy odkrývat, kdy policie jaksi nabyla  většího sebevědomí a začala odhalovat kauzy. Takže v takovémto případě nevidím  skutečně toto setkání jako vhodné.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Paní senátorko, není to do značné míry o tom, že se nejen  prezident, ale i politické špičky snaží v souvislosti s tímhle případem získávat  body u veřejnosti, neslušelo by se u této kauzy více mediálního klidu jí  dopřát?

Eliška WAGNEROVÁ, bývalá soudkyně Ústavního soudu, senátorka zvolená za Stranu zelených: Tak máte nepochybně pravdu. Jenom ale prezident je u nás jeho funkce jako tedy té neutrální síly, měl by takový být,  ponechme stranou, jaká je v jiných ohledech tedy realita. Nicméně podívejte se,  prezident v tomto případě není ani účastníkem tedy toho trestního řízení v žádné  pozici, tedy samozřejmě jako obviněný to nepřipadá v úvahu, ale ani jako svědek,  prostě nic, a navíc on sám nemá žádné funkční vazby k vrchnímu státnímu  zástupci, respektive k Vrchnímu státnímu zastupitelství, tedy nemá přímou  možnost ovlivňovat jakýkoliv funkční postup, tedy ve smyslu jeho funkční postup,  to znamená, ve smyslu jednak tedy povyšování nebo naopak kárných řízení a  podobně, a nemá možnost, přímou možnost nějak tedy do té kauzy zasahovat. A mně  se totiž …

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Ještě teď …

Eliška WAGNEROVÁ, bývalá soudkyně Ústavního soudu, senátorka zvolená za Stranu zelených: … vůbec nelíbí, tedy jestli dovolíte, to, že pánové  předjímají, že tam se kují jakési pikle, ale vždyť o to vůbec žádná, nic  nesvědčí. Z toho, co prezident pronesl, tak to je prostě projev, který opravdu,  pod který se lze jedině podepsat, já jsem sama zatím tedy …

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Pojďme teď ještě, a to bude otázka pro vás pro oba, pojďme  teď k tomu dalšímu vývoji v celé kauzy, zítra má Nejvyšší státní zástupce  oznámit, jak rozhodl o stížnostech proti zahájení trestního stíhání v těhle  kauzách, sám Ivo Ištvan čeká, že nejvyšší žalobce je zruší, otázka na oba, měla  by se celá ta kauza kolem tří exposlanců nějak znovu otevřít, jak Ištvan už  naznačuje, paní senátorko?

Eliška WAGNEROVÁ, bývalá soudkyně Ústavního soudu, senátorka zvolená za Stranu zelených: No, to já nevím, jak bude postupovat pan Ištvan, a nemíním to  také předjímat, že jo, to je jaksi jeho oprávnění, jeho povinnost přímo a já to  nebudu komentovat, protože to skutečně uvidíme, jak bude on dál  postupovat.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Pane Gazdíku?

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové  /STAN/: Já si myslím, že nejhorší, co se může stát, je, že ta kauza  skončí nějakou pachutí, tady by bylo otevřeno mnoho otázek, na které zatím  veřejnost ani ne jako politici jsme nedostali odpovědi. Je tady nějakých 120  milionů je tady zlato, jsou tady pánové Rittig a Janoušek, kteří jsou vesele na  dovolené, vazba, kterou soud označil, označil nebo zrušil  …

Martin KŘÍŽEK, moderátor:Já jsem se ptal zatím na tu kauzu těch tří exposlanců, čili z  toho, co říkáte, byste se spíše klonil, ať se dovyšetří?

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové  /STAN/:Určitě by se měla dovyšetřit, neměla by z ní zůstat pachuť.  Já jenom na závěr bych dodal, že pevně doufám, že pan prezident pana Ištvana  ujistil i, že se nemusí bát vyšetřovat ani podezřelé splácení dluhů pana  Fischera, pokud to byl skutečně nezávislý rozhovor.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. A  naším hostem byla také Eliška Wagnerová, někdejší ústavní soudkyně, teď senátorka zvolená za Stranu zelených. Děkuji vám a na  slyšenou.

Eliška WAGNEROVÁ, bývalá soudkyně Ústavního soudu, senátorka zvolená za Stranu zelených: Hezký den.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové  /STAN/: Hezký den, na slyšenou.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Ještě dodám, že o tématu se bude mluvit i v zítřejších 20  minutách Radiožurnálu. Hostem Veroniky Sedláčkové po 17. hodině bude nejvyšší  státní zástupce Pavel Zeman.

 

Zdroj: ČRo Radiožurnál, 24.7.2013