ČRo: Rozhodnutí senátní komise: Poslanecká sněmovna o vráceném zákonu hlasovat musí

Poslanecká sněmovna nepostupovala podle senátní ústavní komise správně, když odložila hlasování o novele zákona o registru smluv, který jí vrátila horní komora. Dolní komora nepostupovala podle ústavního příkazu a striktně ani podle svého jednacího řádu, řekla po úterním jednání komise její předsedkyně Eliška Wagnerová (za Zelené). Senát by měl podle doporučení komise sněmovnu vyzvat, aby schvalovací proceduru dokončila.
Komise se vyjadřovala k procesu posuzování předlohy, která by ve sněmovní verzi zavedla zejména plošné výjimky ze zveřejňování smluv v internetovém registru pro některé státní, krajské a obecní společnosti. Senátoři navrhli tyto firmy do zákona vrátit.
Wagnerová poukázala na nález Ústavního soudu, podle kterého sněmovna o zákonu vráceném Senátem hlasovat musí. „Není na její volné úvaze, zda hlasovat bude, nebo nebude,“zdůraznila.
Sněmovní jednací řád uvádí, že její předseda předloží zákon vrácený Senátem po deseti dnech od doručení plénu na nejbližší schůzi znovu, aby o něm hlasovalo.
V nynějším případu sněmovna schválila novou novelu zákona o registru smluv, díky níž by některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí dostaly částečnou výjimku ze zveřejňování dohod. Předloha zamířila do Senátu.
Ve skutečnosti jde podle Wagnerové o nepřípustný pozměňovací návrh k senátní verzi původní novely a o obcházení ústavy. Už jen z procesních důvodů, bez ohledu na obsah nové sněmovní předlohy, pro ni hlasovat nebude.

 

Zdroj: irozhlas.cz, 11.7. 2017