ČRo: Rychetský k čtvrtstoletí Ústavního soudu: Největší hodnotou jeho soudců je naprostá nezávislost na politických institucích

Na oslavy 25 let existence ale není čas. Ústavní soud čeká projednávání sledovaných kauz, kromě jiného návrhů proti elektronické evidenci tržeb nebo proti kontrolám kotlů v domácnostech. „Největší hodnotou soudců ústavního soudu je naprostá nezávislost na všech politických institucích,” říká v rozhovoru Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, který je hostem Českého rozhlasu Plus.

Ústavní soud má za sebou konflikty s politiky, například s Václavem Klausem a Jiřím Paroubkem. Podle Rychetského jde o ilustraci poměrů, které nastaly po 2. světové válce. „U nás máme 40 let zpoždění. Po hrůzách holocaustu evropská společnost pochopila, že je třeba ústavně chránit nejen demokracii, ale i takzvaný právní stát. Tedy vládu práva, a to i nad parlamentem, vládou, nad jaksi politickými a volenými institucemi. Komu mohli tuto skutečně velice specifickou a odpovědnou roli svěřit jinému, než ústavním soudům?” ptá se Rychetský.

Soud bude v blízké době řešit aktuální politické kauzy, jako tzv. lex Babiš nebo EET. Přibývá případů, kdy si politici nechávají ověřit rozhodnutí Ústavním soudem? „V prvních dvou dekádách po listopadu 1989 jich bylo relativně hodně. Teď jsme měli několik let téměř úplnou pauzu a projednávali jsme spíše návrhy na přezkoumávání obecních vyhlášek nebo předpisů, které naštěstí neměly žádný politický nádech. Šlo například o zdravotnické normy. Teď jsme v situaci, kdy se nám na Ústavním soudu objevilo několik návrhů, které všechny vycházejí z dílny přehlasovaných menšin té či oné komory parlamentu,” odpovídá předseda.

Povinný nevděk

Senát, jehož část tradičně tvoří lékaři, podle Rychetského posílá nejčastěji k přezkoumání vyhlášky ministerstva zdravotnictví. „Typická je úhradová vyhláška, tu dostáváme k přezkumu každý rok. A i ty ostatní vyhlášky, o zdravotnických pomůckách a podobně,” říká.

Všechny nynější ústavní soudce jmenoval prezident Miloš Zeman. Teď je to právě prezident, který chce podávat k Ústavnímu soudu podnět kvůli lex Babiš. „Bylo opravdu nelogické předpokládat, že jen díky tomu, že jsou ústavní soudci jmenováni prezidentem republiky, že by tím pádem neměl prezident využívat svého ústavního práva. Zrovna tak z toho neleze odvodit, že by byli ústavní soudci vázáni nějakou povinnou úctou. Dokonce se vytvořila taková netradiční zvyklost, kterou poprvé formulovala moje bývalá kolegyně Eliška Wagnerová, když ji nazvala povinný nevděk soudců Ústavního soudu k prezidentovi republiky. Největší hodnotou soudců ústavního soudu je skutečně naprostá nezávislost na všech politických institucích,” vysvětluje Rychetský.

 

Zdroj: Český rozhlas Plus, 3.2. 2017