ČT 1: Pravidla spolupráce sněmovny a Senátu

Michal KUBAL, moderátor:
Dobrý večer. Škola končí, začínají prázdniny. A jako každý den v 7 večer samozřejmě i Události. Vítá vás Michal Kubal. 25 let se o něm mluvilo. Celou tu dobu s ním počítá česká ústava a už několikrát se o něm taky hlasovalo. Ještě nikdy se ale nedostal přes sněmovnu. Poslanci ho schválili až dnes řeč je o stykovém zákonu, který upravuje vztahy mezi oběma parlamentními komorami.

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka; zástupkyně navrhovatele zákona /nestr. za SZ/:
Už to asi bude po podpořeno i v Senátu, že všichni už budou rádi, že konečně tady něco je na světě. A že si mohou odškrtnou, že tedy je naplněna ústava tedy v tom posledním dluhu, který jsme k ní měli.

Michal KUBAL, moderátor:
O dalším osudu dlouho slibovaného zákona se ale teprve rozhodne. Ze sněmovny teď míří k projednání do Senátu. I jeho zákonodárci sice normu prosazují, může se ale stát, že budou mít výhrady k verzi, na kterou dnes kývli poslanci.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka:
Marek Benda, jeden z nejdéle působících poslanců. S každým novým funkčním obdobím poslouchal argumenty senátorů, proč má sněmovna schválit stykový zákon. Teď byl jeho zpravodajem.

Marek BENDA, poslanec /ODS/:
První komisi, jestli se nepletu, která připravovala stykový zákon, byla komise pod vedením paní místopředsedkyně Buzkové. Ten vztah mezi komorama býval vyhrocenější, dokonce bych řekl že je spíš jako, že díky tomu, že to je teď takhle na konci volebního období, tak to Poslaneckou sněmovnou prošlo.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka:
Zákon řeší hlavně schvalování ústavních a volebních norem. Má zamezit vzájemnému přehlasování obou komor. Zavádí naopak pravidla, aby se shodly na kompromisní variantě. Jde o takzvaný člunek.

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka; zástupkyně navrhovatele zákona /nestr. za SZ/:
To jsou prostě všechno zákony, u kterých je velmi dobré, když se dosáhne široký konsensus.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka:
Vzniknout by taky měly společné pracovní skupiny kvůli projednávání evropských předpisů a navíc návrh upravuje výběr zástupců parlamentu v meziparlamentních institucích a stanoví obecná pravidla pro společnou schůzi poslanců a senátorů při skládání slibu prezidenta.

Martin PLÍŠEK, poslanec; člen ústavně-právního výboru /TOP 09/:
To vysílání poslanců a senátorů do zahraničí je důležité, že tam může být společná delegace, což z mého pohledu může i ušetřit náklady státního rozpočtu a nebude to vyžadovat, aby například do jedné země jeli krátce po sobě poslanci a senátoři.

Pavla GOLASOWSKÁ, poslankyně; členka ústavně-právního výboru /KDU-ČSL/:
Doufám, že přinese to, co by měl přinést, to znamená lepší jednání a spolupráci.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Chybí především jasnější vymezení toho, jakým způsobem zejména v otázkách například úpravy ústavy, kde znění schválená sněmovnou i Senátem musejí být stejná, by ta komunikace byla bych řekl efektivnější.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka:
Poslanci naopak odmítli, aby předsedové sněmovny a Senátu jednali za své komory při řízení o ústavních stížnostech. Podporu nenašla ani snaha detailněji řešit podepisování přijímaných norem prezidentem a premiérem. I přesto, že sněmovna zákon schválila, hlasovalo pro něj jen 97 poslanců, 30 se zdrželo a 2 byli proti. Stykový zákon prosazuje hlavně horní komora. Poslední verzi senátoři sepsali v prosinci roku 2015. Sami ji pak schválili vloni v březnu a následně poslali do Poslanecké sněmovny. Tady se ale poprvé na program dostala až v listopadu. Do Senátu se teď schválená norma z dolní komory vrátí. Senátoři by o ní mohli rozhodovat v polovině srpna.

Miluše HORSKÁ, místopředsedkyně Senátu /nestr. za KDU-ČSL//:
Ta podoba, která teď přišla z Poslanecké sněmovny, tak si myslím, že je pro nás přijatelná.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka:
Senátoři ale mají další požadavky. Hlavně chtějí na projednávání zákonů víc času než současných 30 dnů. Argumentují i tím, že často v dokumentech ze sněmovny nacházejí chyby, které pak musí opravit. Jenže k tomu je potřeba změnit ústavu. A to poslancům příliš nechce. Štěpánka Martanová, Česká televize.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz, 30.6. 2017