ČT 1: Uprchlíci v Česku

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
——————–
Obraz dne podrobně a v souvislostech, jsou tu Události, přeju dobrý večer.
Za umisťování dětí do uprchlických detenčních zařízení může Česko stihnout žaloba k soudnímu dvoru EU. V Otázkách Václava Moravce to řekla bývalá ústavní soudkyně, dnes senátorka Eliška Wagnerová. Ministr vnitra Milan Chovanec oponuje, že úřady evropské právo dodržují. Už za týden 5. Října resort otevře další záchytné zařízení, tentokrát na Plzeňsku.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka
——————–
Běžný den uprchlíků v Bělé pod Bezdězem. Dospělí dostávají třikrát denně jídlo, děti ještě svačinu navíc. Ti, co jsou školou povinní, je jich asi třicet, se učení nevyhnou ani tady.

učitel, tábor v Bělé pod Bezdězem
——————–
Je to spíš o tom, že se učej jakoby vnímat něco v cizí řeči a dávat pozor.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka
——————–
Ženy se můžou věnovat šití, muži třeba sportům. Ještě než se zapojí do běžného života v tomto zařízení, musí na zdravotní prohlídku. Ti, co mají peníze, za pobyt platí. V Bělé je teď 450 uprchlíků, a to právě včetně dětí.

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka, bývalá ústavní soudkyně /nestr. za SZ/ /Otázky Václava Moravce, 27. 9. 2015/
——————–
Myslím, že si tady Česká republika koleduje o žalobu u Evropského soudu pro lidská práva, kde prohrály už jiné státy, dokonce jako Belgie, Francie, a tak na takzvané kruté nelidské zacházení, které je spatřováno mimo jiné v tom zejména ve vztahu k dětem, které vůbec v detenci nemají být.

Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/ /Otázky Václava Moravce, 27. 9. 2015/
——————–
My dodržujeme do písmene evropské právo. Pro nás je daleko horší oddělovat případně tu matku od toho dítěte, byť by to bylo dítě odrostlé. Je lépe, aby byly spolu v detenci.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka
——————–
Počet těch, kteří se do Česka dostanou nelegálně, v posledních týdnech klesá. Stejně jako počet běženců v zařízeních. Stále nejvíce jich je v Bělé pod Bezdězem. I přesto už za týden nechá ministerstvo vnitra otevřít další zařízení v Drahonicích a následně v Balkové.

Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/ /Otázky Václava Moravce, 27. 9. 2015/
——————–
Ta dvě zařízení nám umožní ty lidi lépe soustředit, především se starat o matky s dětmi, my jednáme dneska s paní ministryní Marksovou Tominovou o tom, aby se ty podmínky vylepšily.

Andrej BABIŠ, ministr financí, předseda hnutí /ANO/
——————–
Hlavně musíme vyslat signál, že jednoducho my ty uprchlíky tady nemůžeme uživit a já myslím, že na to přišla už paní Merkelová. A pokud vím, tak se v Berlíně chystá nějaký nový zákon, který nějakým, způsobem vlastně omezí tu podporu. Já myslím, že Německo páchá ekonomickou sebevraždu v přímým přenosu.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka
——————–
Do Česka od poloviny června přišly nelegálně asi tři tisícovky uprchlíků. Víc než polovina se už musela vrátit do Rakouska, někteří na Slovensko. Zatímco kvóty na přerozdělení uprchlíků schválené tento týden tuzemští politici stále odmítají, důkladnější ochranu vnějších hranic Unie naopak podporují. Štěpánka Martanová, Česká televize.

 

Zdroj: ČT1, 27.9. 2015