ČT 24: Josef Fiala ústavním soudcem?

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka:
Senátoři zřejmě zvolí do týmu ústavních soudců Josefa Fialu. Nominaci doporučil ústavněprávní výbor horní komory. Profesor brněnské Právnické fakulty je mimo jiné členem legislativní rady vlády a už dřív dělala asistenta některým ústavním soudcům. Pokud senátoři nominaci Fialy schválí, bude 15členná sestava soudu na dlouhou dobu kompletní.

redaktorka:
Vedoucí katedry občanského práva na Právnické fakultě Masarykovy univerzity i rozhodce a člen rozkladových komisí. 62letý profesor Josef Fiala, kandidát na ústavního soudce.

Josef FIALA, kandidát na ústavního soudce:
Pro každého právníka je to určitě vyvrcholení jeho profesní kariéry. A platí to pochopitelně pro mě.

redaktorka:
O tom, jestli doplní nebo nedoplní řady ústavních soudců, rozhodnou senátoři. Už minulý týden ale Fialovu nominaci doporučil jednohlasně ke schválení ústavněprávní výbor horní komory. 8 jeho členů bylo pro, žádný proti. Hladce tak zřejmě projde i tajným hlasováním.

Miroslav ANTL, předseda senátního ústavně-právního výboru, Senát /nestr. za ČSSD/:
Zatím jsem neslyšel zásadní námitku ani nějaký anonymní mail, který by měl pana profesora diskvalifikovat. Přál bych si, aby to proběhlo hladce a pan profesor Fiala byl navržen panu prezidentovi ke schválení.

Eliška WAGNEROVÁ, bývalá soudkyně Ústavního soudu /nestr. za SZ/:
Já ho osobně vlastně neznám, ale teda co o něm vím, tak byl prostě po dlouhá léta asistentem několika soudců Ústavního soudu, z čehož plyne, že ten soud zná zevnitř, že připravoval určitě nějaká rozhodnutí, tak jak to prostě asistenti dělají.

redaktorka:
Fialu, stejně jako ostatní kandidáty na ústavní soudce, nominoval prezident. Pokud ho senátoři zvolí, přibude k většině těch, které vybral Miloš Zeman. Podle Fialy to ale nic nemění na jejich objektivitě.

Josef FIALA, kandidát na ústavního soudce:
Soudci Ústavního soudu jsou opravdovými osobnostmi, takže se nenechají v uvozovkách mást tím, který z prezidentů je navrhl. Takže nebojím se nějaké závislosti.

redaktorka:
Josef Fiala by měl u Ústavního soudu nahradit Vladimíra Kůrku. Jeho 10letý mandát skončí už 15. prosince. Pokud Fiala u senátorů projde, bude soud kompletní minimálně na dalších 7 let.

 

Zdroj: ČT24, 2.12.2014