ČT 24: Senát zřejmě nevyhoví petici

Petra KRMELOVÁ, moderátorka:
Senát pravděpodobně nevyhoví požadavku petice, podle které by měl být prezident Miloš Zeman obžalován z velezrady. Vyplývá to ze stanoviska jeho ústavní komise i postojů členů ústavně právního výboru. Podle signatářů prezident svými výroky k protiruským sankcím vyvolal podezření, že jedná spíš v zájmu Ruska než Česka.

Eliška WAGNEROVÁ, předsedkyně Stálé komise Senátu /nestr. za SZ/:
Ta věta nezakládá podezření ze spáchání ústavního deliktu. Dál jsme tedy konstatovali, že ani ostatní body, které byly obsaženy v doprovodném dopise k té petici, které ovšem nejsem předmětem petice, takže k těm Senát nemůže zaujímat usnesení v plénum, že se domníváme, protože nejsou součástí petice.

Petra KRMELOVÁ, moderátorka:
Podle prezidentova mluvčího se dal podobný výsledek očekávat. Organizátoři petice taky tvrdí, že Miloš Zeman šíří ruskou propagandu a jedná v zájmu Moskvy.

redaktor /citace: Miroslav PATOČKA; spoluorganizátor petice – sběrných míst/:
„My občané České republiky nemáme příliš mnoho možností, jak projevit svoji nespokojenost. Mezi tyto instrumenty slouží institut petice, který jsme využili a nasbírali 11 tisíc podpisů od lidí, kteří si myslí, že prezident Miloš Zeman ohrožuje svobodu a celistvost naší země. A chceme dosáhnout jeho odvolání.“

Jiří OVČÁČEK, mluvčí prezidenta:
V každém případě bych chtěl iniciátorům této vzkázat, že v České republice existuje svoboda slova, i prezident republiky má právo na svobodné vyjadřování názorů. Pan prezident je soustavně obviňován, že tu je pročínský, tu proruský, tu proizraelský. Pan prezident zastává jednoznačně jedinou pozici, a to je česká pozice.

Zdroj: ČT24, 8.8. 2015