ČT: Jaký bude zákon o obecném referendu?

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Hnutí ANO a sociální demokracie, které spolu vyjednávají o nové vládě, se přiblížily dohodě na podobě obecného referenda. Shodují se třeba na tom, že by plebiscit mohlo vyvolat kolem půl milionu voličů a lidé by neměli mít možnost hlasovat třeba o členství v Evropské unii. Příští týden se tím bude zabývat Babišova vláda v demisi.

Petr VAŠEK, redaktor
13. a 14. červen roku 2003, Češi jasnou víc než tříčtvrtinovou většinou v referendu schvalují vstup země do Evropské unie. Je to poprvé a naposledy, kdy lidé můžou v celostátním plebiscitu hlasovat. Rozhodování v referendech chce prosadit i chystaná koalice ČSSD a hnutí ANO. Jejich stranické expertky se ve stálé sněmovní komisi pro ústavu výrazně přiblížily definitivní dohodě na tom, kolik lidí by mohlo referendum svolat.

Kateřina VALACHOVÁ, šéfka stálé sněmovní komise pro Ústavu ČR
Mohu říci, že směřujeme ke shodě, aby ten, ta shoda mohla být na 350 tisících až 500 tisících podpisech.

Helena VÁLKOVÁ, členka stálé sněmovní komise pro Ústavu ČR
Já to určitě zdůvodním na klubu a vysvětlím. Kolem těch 500 tisíc, to si myslím, že je taková ta. Já jsem původně myslela 700, ale když to slyším, že to někdy blokuje potom, tak to bych nechtěla.

Petr VAŠEK, redaktor
Hnutí ANO se také s ČSSD dohodlo, že podepisovat petici za referendum bude možné půl roku až rok, platné bude při účasti zhruba třetiny voličů a že v referendu nepůjde hlasovat o mezinárodních smlouvách. Obě strany si hodlají napsat prosazení referenda přímo do programu vlády. V tom mají podporu i KSČM, tedy strany, která hodlá kabinet tolerovat z opozice.

Vojtěch FILIP, předseda strany /KSČM/
Náš požadavek je, aby to bylo ve vládním prohlášení, otázka parametru, otázka vyjednávání.

Petr VAŠEK, redaktor
Komunisté by stejně jako třeba SPD chtěli prosadit, aby mohli Češi v referendu hlasovat i o vystoupení z EU nebo NATO. Pro SPD je to pak zásadní podmínka pro případnou podporu celé vlády.

Tomio OKAMURA, předseda hnutí /SPD/
Pakliže by referendum neobsahovalo možnost hlasovat o mezinárodních smlouvách, tak já jsem plně přesvědčen o tom, že takovou vládu my podporovat nemůžeme.

Petr VAŠEK, redaktor
To ale hnutí ANO i ČSSD zásadně odmítají. Třeba členství v EU má podle těchto stran mnohem víc výhod než nevýhod a referendum o Unii nechtějí.

Andrej BABIŠ, premiér v demisi, předseda hnutí /ANO/
Díky tomuto projektu máme v Evropě mír, máme volný pohyb osob, máme téměř volný pohyb zboží a služeb.

Jan HAMÁČEK, předseda strany /ČSSD/
Já jsem podepsal náš návrh zákona o referendu, který jasně říká, že není možné o mezinárodních smlouvách hlasovat v referendu.

Petr VAŠEK, redaktor
Referendum by rádi prosadili třeba i Piráti a lidovci, naopak pravicové strany ODS a TOP 09, ale i Starostové jsou proti.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/
ODS určitě obecné referendum nepodporuje. Je to něco, co nepotřebujeme, nijak to nevylepší fungování demokracie v České republice

Markéta PEKAROVÁ ADAMOVÁ, 1. místopředsedkyně strany /TOP 09/
Myslíme si, že referenda patří na tu místní úroveň, do obcí.

Petr VAŠEK, redaktor
Ústavní zákon o referendu musí ještě tady v horní komoře parlamentu schválit i tři pětiny přítomných senátorů, a to může být problém. Členové horní komory jsou ve srovnání s poslanci k referendu zdrženlivější.

Eliška WAGNEROVÁ, šéfka stálé senátní komise pro Ústavu ČR /nestr. za SZ/
Tam spíš panuje neochota, neochota k tomu přijímat zákon o referendu.

František BUBLAN, šéf senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost /nestr. za ČSSD/
Senát je konzervativnější, takže bude i opatrnější. Může dojít k tomu, že buďto zamítne tento zákon, anebo ho takzvaně zaparkuje.

Petr VAŠEK, redaktor
Už v úterý projedná návrh ČSSD na prosazení referenda menšinová vlády hnutí ANO. Ústavní zákon se ještě ve sněmovně bude měnit podle stranických dohod. Petr Vašek, Česká televize.