ČT1: Krize a Ústavní soud

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Odlet prezidenta Miloše Zemana do Číny, smířlivější rétorika vicepremiéra Andreje Babiše a kroky předsedy vlády Bohuslava Sobotky směřující ke kompetenční žalobě, to jsou události posledních hodin. Prezident odpoledne oznámil, že požádá Ústavní soud o výklad, zda je za všech okolností povinen vyhovět návrhu premiéra na odvolání člena vlády.

Miloš ZEMAN, prezident republiky:
Pan premiér Sobotka nedávno prohlásil, že podá kompetenční žalobu, to znamená v podstatě výklad Ústavního soudu, zda jsem povinen za všech okolností odvolat ministra Babiše. K vašemu a možná i jeho překvapení já hodlám učinit totéž. Nebudu to nazývat kompetenční žalobou, ale budu to nazývat podnět Ústavnímu soudu.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
No a premiér Bohuslav Sobotka dnes oznámil, že svou kompetenční žalobu opravdu přichystá. Odmítá totiž jakékoliv podmínky, které prezident republiky spojuje s odvoláním ministra financí.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/:
Počátkem příštího týdne se chci sejít s ústavními experty, se zástupci vládní legislativy a budu s nimi diskutovat náležitosti kompetenční žaloby, protože chci, aby ta kompetenční žaloba byla eventuálně k dispozici, ale pořád věřím, že nebude potřeba jí podávat a že prezident republiky zareaguje a bude postupovat v souladu s ústavou.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Před sídlem Ústavního soudu v Brně je Michal Cagala. Reagoval nějak předseda této instance Pavel Rychetský nebo někdo ze soudců na slova prezidenta, který chce, cituji, „dát podnět Ústavnímu soudu, aby sám vyložil ústavu“?

Michal CAGALA, redaktor ČT:
Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, dnes vzkázal, že ani on, ani zbývající soudci se nebudou k celé té záležitosti obecně vyjadřovat. Nicméně pokud by Ústavní soud obdržel skutečně kompetenční žalobu, jak o ní mluví třeba premiér Bohuslav Sobotka, tak by se takovou soud zabýval rychle a přednostně. Já jsem dnes nicméně mluvil taky ale s bývalou soudkyní Ústavní soudní Eliškou Wagnerovou. Podle ní záleží na tom, jakou formu Miloš Zeman zvolí, až se obrátí na Ústavní soud. Pokud by to bylo formou kompetenční žaloby, nutno připomenout, že on tak tomu říkat nechce, tak pak podle Elišky Wagnerové záleží na tom, nebo je otázkou, zda k tomu má vůbec Miloš Zeman oprávnění, protože mu nikdo nebrání ve výkonu jeho kompetencí. A mluvil jsem taky s jedním z ústavních soudců a tady se oba shodují na tom, že pokud by ten dotaz na osvětlení části zákona či ústavy padnul z úst prezidenta nějakým způsobem obecně, tak od toho tady Ústavní soud není.

Jan KYSELA, ústavní právník:
Čili na Ústavní soud není možné se obracet s dotazem, co které ustanovení znamená. Ústavní soud má řadu různých kompetencí, které jsou vázány na to, že je to soud a soud řeší spor. Spor mezi někým, spor o právo.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Ministr financí Andrej Babiš dnes poprvé jasně připustil, že jeho hnutí je ochotné se dohodnout na změnách kabinetu. Premiérovi píše dopis se žádostí o rychlé koaliční jednání i se jménem svého nástupce. Sám už je smířený s tím, že na ministerstvu financí skončí a bude se věnovat předvolební kampani.

Andrej BABIŠ, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:
Já samozřejmě počítám s tím, že budu, budu odvolán, nechci tady být záminka nebo jablko sváru, sporu, který vyvolal pan premiér a který teďka probíhá mezi panem prezidentem a panem premiérem.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz, 12.5. 2017