ČT1: Pan Vajíčko

Nora FRIDRICHOVÁ, moderátorka:
Házení vajec na prezidenta. Trestný čin, přestupek, nebo nic? Řeší se už přes dva roky. A Jindřich Frühauf, který je za to obžalován, se nestačí divit. Tvrdí, že když byl 17. listopadu 2014 na pražském Albertově, vejce neházel a jen to vzal na sebe, protože nechtěl udávat. Dnes má za sebou už několik kol úřední i soudní mašinerie bez konce. Ke kauze už se vyjadřovat nechce. Původně to přitom nebyl ani přestupek. A i poslední soud žalobu smetl. Následná stížnost státní zástupkyně ale případ vleče dál. Téma pro Kristinu Cirokovou.

Miloš ZEMAN, prezident republiky:
Nevim, kdo z vás na Národní třídě byl. Já ano. A je zbabělost od těch, kdo tam nebyli, aby teď přišli a házeli vajíčka nebo jiné předměty.

Jindřich FRÜHAUF, obžalovaný za výtržnictví:
Tam lítaly stovky vajíček, že jo jako. A proč zrovna jako já?

Kristina CIROKOVÁ, redaktorka:
Jindřich Frühauf z Kladna se 17. listopadu 2014 ocitl na Albertově prý náhodou. Jeho známí z Německa chtěli vidět svého prezidenta Joachima Gaucka, který tam přišel s Milošem Zemanem.
V protestní atmosféře se prý Frühauf nechal unést. Od přátel z Německa si půjčil vuvuzelu a troubil na ni. Takhle to popisoval pro Českou televizi v září 2015.

Jindřich FRÜHAUF, obžalovaný za výtržnictví:
Tam lítaly skutečně vajíčka, a já jsem stál asi metr od nich zrovna, takže jsem možná tím, že jsem tam prostě troubil na tu vuvuzelu, že jsem, to možná i mohlo vypadat jako že jsem házel vajíčka, ale prostě házeli tam študáci, nějaký mladý holky s klukama tam stáli přede mnou asi metr, dva ode mě a měli nůši vajec.

Kristina CIROKOVÁ, redaktorka:
Pak ho měli z davu vytáhnout dva policisti v civilu. Vyptávali se, kdo házel vajíčka. Frühauf to prý vzal na sebe.

Jindřich FRÜHAUF, obžalovaný za výtržnictví:
Já jsem tam nechtěl dělat žádnýho udavače a prostě svádět někoho, že ten to hodil nebo jako proč, tak si mě napiš, co se mně může stát, že jo, aby honili nějaký študáky zase ve škole jestli, co, co, proč házeli někde něco, nebo proč, tak jako, takhle jsem na to koukal, že se nic nebude dít dál, že jo, že to nebude pokračovat prostě.

Kristina CIROKOVÁ, redaktorka:
Skoro rok byl opravdu klid. A v létě 2015 to začalo. Frühaufa si předvolali k výslechu. Tehdy teprve zjistil, že ho policie vyšetřuje kvůli trestnému činu výtržnictví. Že mu hrozí až dva roky vězení a hlavně, že si ho úřady už půl roku přehazují jako horký brambor.

redaktor:
Leden 2015. Policie. Jde o přestupek.

redaktor:
Duben 2015. Radnice Prahy 2. Nejde ani o přestupek. Prezident Miloš Zeman to kritizuje.

redaktor:
Červen 2015. Pražský magistrát. Přestupek to je.

redaktor:
Červenec 2015. Pokyn státního zástupce Prahy 2. Policie případ znovu otevírá. Podezření z trestného činu.

redaktor:
Září 2015. Žalobce zastavuje stíhání. Policie má doplnit důkazy.

redaktor:
Listopad 2016. Žalobkyně podává obžalobu na Jindřicha Frühaufa.

redaktor:
Prosinec 2016. Obvodní soud pro Prahu 2. Nejde o trestný čin, ale o přestupek. Žalobkyně podává stížnost.

Jakub POKORNÝ, reportér MF DNES:
Ta věc, co mě zaráží, je ta otázka, i kdyby to k soudu patřilo, tak jestli to udělal tenhle pán. Ta verze, kterou podával, byla bez nějakých trhlin, takže působil na mě, jako že jsem mu to věřil.

Kristina CIROKOVÁ, redaktorka:
Policie nemá proti Frühaufovi přímý důkaz, například videozáznam. Obžaloba se opírá o tři svědectví. Jeden účastník demonstrace popsal, že viděl Frühaufa, jak si s ostatními podává vajíčka. Házet ho neviděl. To prý ale viděli dva policisti.

redaktorka /citace: z odůvodnění obžaloby/:
„Když prezident republiky zahájil projev, uviděli muže, který hodil směrem k prezidentovi předmět, ve kterém poznali vejce. Než se k němu davem dostali, stihl hodit ještě jedno. Nepopíral, že vejce házel, dalo by se říct, že vypadal frustrovaně, protože se netrefil.“

Kristina CIROKOVÁ, redaktorka:
Obžalovaný Frühauf má na své straně sedm svědků. Mimo jiné i přátele z Německa, jejichž výslechy si česká strana vyžádala. Ti říkají pravý opak.

redaktorka /citace: z odůvodnění obžaloby/:
„Svědek dále uvedl, že obviněný nehodil žádný předmět do shromáždění nebo po účastnících, a doplnil, že zná obviněného již dlouho a nic takového by neudělal. Vejce házeli studenti, kteří stáli přímo před pódiem.“

Kristina CIROKOVÁ, redaktorka:
Případ se odehrál před více než dvěma lety. Ani přesto dosud nevíme, jestli je házení vajec trestný čin, přestupek nebo nic. S nadsázkou se dá říct, že to je podobně zapeklitá věc, jako dosud nevyřešená otázka, co bylo dřív, vejce nebo slepice?

Ondřej ŠŤASTNÝ, mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2:
V rámci toho trestního řízení státní zástupkyně musela žádat o právní pomoc do Německa, do zahraničí, kde jsou ně…, nějací svědci, důležití. Což je věc, která trvá, která trvá někdy i řadu měsíců.

Jiří JELÍNEK, vedoucí katedry trestního práva, PF UK v Praze:
Samozřejmě ta samotná délka vyšetřování, anebo objasňování celé trestné činnosti mi za standardní nepřipadá. Vždyť jde o velmi jednoduchou trestnou činnost. Nejde o nějaké sofistikované účetní podvody. Není třeba vypracovávat patrně žádné znalecké posudky. Je to otázka několika důkazů.

Kristina CIROKOVÁ, redaktorka:
A proč si žalobkyně trvá na tom, že Jindřich Frühauf spáchal trestný čin? Důležité je prý to, že šlo o shromáždění pietního rázu.

redaktorka /citace: z odůvodnění obžaloby/:
„Narušil průběh slavnostního shromáždění házením vajec, což vzhledem k charakteru shromáždění, sloužícího k uctění významného výročí, nikoliv k projevování politických názorů různého druhu, mělo charakter hrubé neslušnosti.“

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka, bývalá soudkyně Ústavního soudu /nestr. za SZ/:
Pietní akt, to je prostě, to skutečně, to je výmysl, jo. Co je to pietní akt? Na, na Albertově se scházeli každoročně studenti k tomu, aby tedy tam nějakým způsobem uctili a vyhodnotili působení 17. listopadu 89. To je prostě, a vždy bylo, politické shromáždění.

Kristina CIROKOVÁ, redaktorka:
Kriminální případ házení vajec na hlavu státu se ale možná podaří už brzy rozlousknout. Na tahu je Městský soud v Praze, bude rozhodovat o stížnosti žalobkyně. Pokud ji neuzná, skončí vše pokutou za přestupek. V opačném případě čeká Jindřicha Frühaufa soudní přelíčení.

Jindřich FRÜHAUF, obžalovaný za výtržnictví:
Vůbec jsem si jako tohleto nemohl domyslet a dodneška nemůžu si ani jako uvě…., myslet vůbec, že snad jsem v Česku, nebo že žiju v Čechách. Jestli nej…, jestli nejsme v Rusku náhodou nebo někde ještě dál, v Číně.

 

Zdroj: ČT1, 8.1. 2017