ČT1: Protesty proti hře

Zuzana PETRŮ, moderátorka
Nejen o tom budeme mluvit v dnešní relaci. Vítám vás u ní. Kvůli kontroverznímu představení v divadle Husa na provázku padla další trestní oznámení. Uvedení hry v sobotu narušila skupina lidí, kteří tak protestovali proti údajnému hanobení státní vlajky a víry. Odešli až po výzvě policie.

Ondřej PUCZOK, redaktor
Ještě před tím, než se v sobotu tady v Divadle Husa na provázku samotná hra odehrála, přijalo brněnské státní zastupitelství necelou desítku trestních oznámení s hrou přímo souvisejících. Teď kvůli představení Naše násilí a vaše násilí padla další. Podle dostupných informací jsou mezi stěžovateli například křesťanský aktivisté Jan Rozek, hnutí Slušní lidé a brněnský advokát Zdeněk Koudelka.

Jan ROZEK
Těžko si představit, jak více ponížit křesťany než, že jejich Bůh na scéně znásilňuje.

Zdeněk PERNICA, předseda, Slušní lidé
Viděli se tam nechutnosti co nemá s kulturou nic společnýho a město na to uvolňuje peníze.

Zdeněk KOUDELKA, advokát citace: /Zdroj: Blesk.cz/
I když znevážení státního symbolu není trestným činem, ale přestupkem, použití veřejných peněz na spáchání přestupku je porušením povinností při správě cizího majetku, což je trestný čin.

Ondřej PUCZOK, redaktor
Naopak bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová trestní oznámení směřovala na výtržníky, kteří v sobotu vtrhli během představení na jeviště.

Eliška WAGNEROVÁ
Zasáhli do základního práva jednotlivých diváků svobodně konzumovat vybranou uměleckou tvorbu, ba snažili se jim v tom doslova zabránit. K čemuž se hlasitě hlásili.

Ondřej PUCZOK, redaktor
Velké množství negativních reakcí způsobila tato scéna, kdy si herečka z vaginy vytahuje Českou vlajku. Podle mnohých diskutujících na sociálních sítích jde o jednoznačné hanobení státního symbolu. Námi oslovení právníci se v tom ale neshodnou.

Jan KUDRNA, Katedra ústavního práva, Právnická fakulta UK
Podle mého názoru ještě tolik může být otevřená otázka, jestli se také nemohlo jednat o trestní čin výtržnictví, který je definovaný tak, že by se mohlo jednat o hrubou neslušnost provedenou na místě veřejnosti přístupném.

Ladislav VYHNÁLEK, Katedra ústavního práva a politologie
Pokud v zásadě s tou vlajkou zacházejí nějakým urážlivým způsobem, tak si dovedu představit, že by se to dalo podsadit pod ten přestupek. Ale druhá otázka je vlastně ústavnost. Tak i takovéhle jednání ta paní hanobnicí je v zásadě projevem. To znamená, je tady chráněno svobodou projevu.

Ondřej PUCZOK, redaktor
Oba právníci se ale shodují v jednom, případ zřejmě skončí za několik let u ústavního soudu a až ten rozhodne, kde jsou hranice, kde končí a začíná svoboda projevu. Ondřej Puczok, Česká televize.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
A zmiňovaná trestní oznámení teď konkrétněji. Směřují ke 2 trestným činům a jednomu přestupku. Zmiňují třeba hanobení jiné skupiny obyvatel. Toho se člověk dopustí, když veřejně hanobí skupinu lidí pro jejich víru nebo naopak za to, že jsou bez vyznání. Znaky výtržnictví pak člověk naplní pokud hrubým způsobem naruší přípravu organizovaného shromáždění. Což může být právě i divadelní představení. A co se týká hanobení vlajky tam platí zákon o užívání státních symbolů. Jeho porušení je přestupkem. Třeba když člověk zneužije, hrubě zneváží, zničí, poškodí nebo odcizí státní symbol.

Michal BARTOŇ, Univerzita Palackého v Olomouc
Tohle troenzivní nějaká umělecká hra, tak tam bych /nesrozumitelné/do tohoto hanobení státní symbolů prostě netahal jo. Protože s těmi státními symboly se může pracovat na divadle běžně a ne jako nevybavuju si nějaký příklady, ale bral bych to prostě jako uměleckej projekt, umělecký projev, uměleckou tvorbu, která je ústavně chráněná.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
A ve vysílání teď vítám Jihomoravského radního pro kulturu Tomáše Soukala. Dobrý večer.

Tomáš SOUKAL, radní pro kulturu Jihomoravského kraje /ČSSD/
Dobrý večer.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
Rada kraje včera rozhodla, že slíbenou milionovou dotaci na festival Divadelní svět Brno pošle, ale peníze organizátoři nesmějí použít právě na 2 kontroverzní hry režiséra Olivera Frljiće Prokletí a už zmiňované Naše násilí a vaše násilí. Připomeňte proč?

Tomáš SOUKAL, radní pro kulturu Jihomoravského kraje /ČSSD/
My jsme tuhle záležitost stáhli už na dubnovým zastupitelstvu Jihomoravského kraje v dubnu. S tím, že doprojednáme tady tyhle tuhle dotaci s politickými kluby a v radě. To se taky stalo a včera jsme se usnesli, že tahle, tyhle dvě hry natolik rozdělují společnost, že jsme se rozhodli vyjmout tyto 2 hry z účelu dotace.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
To tedy znamená, že kraj nebude podporovat v budoucnu ani jiné projekty, které vyvolávají negativní emoce. Co když se třeba strhne protest proti Velké ceně a nebo, když zajdeme do minulosti, kraj už v minulosti podpořil finančně kontroverzní třeba inscenaci Tajemství zlatého draka Daniela Landy, proti které se v Brně taky protestovalo. To znamená, že tyto projekty už v budoucnu nedostanou peníze od kraje?

Tomáš SOUKAL, radní pro kulturu Jihomoravského kraje /ČSSD/
Tohle bych nechtěl říkat, protože já jsem například v minulé radě nebyl a je to samozřejmě, je to k diskuzi. My jsme prostě diskutovali tady o dotaci pro Divadelní svět a Divadelní svět není jenom o těchhle 2 hrách, ale samozřejmě jsou desítky her zahraničních i domácích.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
Ano, ale vy jste právě tyhle dvě hry vydělili a řekli jste, že na tyto dvě hry nepřispějete. Protože vyvolávají negativní emoce a protože rozdělují společnost. To znamená, že v budoucnu tedy nepřispějete na nic podobného co vyvolá podobné negativní emoce?

Tomáš SOUKAL, radní pro kulturu Jihomoravského kraje /ČSSD/
Tohle bych nechtěl předcházet, to je samozřejmě věc asi konkrétních divadelních her.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
Kdo tedy dopředu bude rozhodovat a na základě čeho, jestli podpoříte nějaký projekt, jestli ten projekt bude dobrý nebo může vzbudit negativní emoce? Budete mít proto třeba nějakou komisi?

Tomáš SOUKAL, radní pro kulturu Jihomoravského kraje /ČSSD/
Já bych nerad ustanoval komise. Samozřejmě máme komisi pro kulturu a památkovou péči Jihomoravského kraje a všechny tyhle dotace jdou přes tenhle orgán. Tento orgán doporučuje radě a tak se stalo i tentokrát. Projednávali jsme to v komisi a bylo to doporučeno.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
Takže komise vám doporučila podpořit festival Divadelní svět Brno aniž by jste vydělili ty dvě, ty dvě hry zmiňované?

Tomáš SOUKAL, radní pro kulturu Jihomoravského kraje /ČSSD/
Ano před dubnovým zastupitelstvem komise plo, protohle rozhodla doporučit zastupitelstvu schválení dotace pro Divadelní svět.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
A proč si tedy nechal kraj to rozhodování o udělení dotace až po festivalu? Protože původně jste to měli projednat v tom dubnu. Není to tak trochu alibismus? Nečekali jste co tedy ta hra vyvolá a až zpětně jste se proti ní tedy nevymezili?

Tomáš SOUKAL, radní pro kulturu Jihomoravského kraje /ČSSD/
Paní redaktorko určitě to není alibismus. Jednalo se o první radu po zasedání zastupitelstva, které jsem byl účasen. První rada, která proběhla 14 pro zase, po zasedání zastupitelstvu, byl jsem služebně v zahraničí a dovolím si tady tuhle záležitost sám přednášet na radě, protože máme do zastupitelstva čas. To, že se seběhly okolnosti tak, že radě předcházelo tohle divadelní představení to je prostě souhra náhod.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
Říká radní pro kulturu Jihomoravského kraje Tomáš Soukal. Díky za vysvětlení.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
A na závěr tématu dne ještě připomínám, že milionovou dotaci pro Divadelní svět Brno ještě musí schválit zastupitelstvo kraje. A to se sejde 21. června.