ČT1: Protesty proti hře

Zuzana PETRŮ, moderátorka
To jsou některá z témat pondělních Událostí v regionech, vítejte u nich. Po sobotním incidentu v Divadle Husa na provázku padlo první trestní oznámení. Na neznámého pachatele ho za výtržnictví podala senátorka EliškaWagnerová. Proti uvedení kontroverzní hry chorvatského režiséra Oliver Frljiće naše a násilí v sobotu protestovali křesťané i desítky členů hnutí Slušní lidé. Ti opustili jeviště, na které krátce po začátku představení vtrhli až po zásahu policie.

Martina TLACHOVÁ, redaktorka
Představení, které jeho největší kritici většinou vůbec neviděli. Slovinskochorvatský soubor protesty po zkušenostech z jiných zemí očekával, jenže ne v takové míře.

Miroslav OŠČATKA, umělecký ředitel, Divadlo Husa na provázku
Sami herci, když jsme se jich ptali, tak byli velmi překvapení, že s tak silným odporem se zatím nesetkali. Začali reagovat okamžitě vlastně na první nahotu, která se objevila v té inscenaci. Přitom nahota je naprosto běžnou součástí divadelního provozu, nahota na jevišti i ve filmech i v televizi.

Pavel ŠVÁB, mluvčí, Policie JM kraje
Na výzvu antikonfliktního týmu opustilo divadlo 26 osob. Všechny osoby byly ztotožněny a jejich možné protiprávní jednání bude řešit správní orgán. Pravděpodobně půjde o přestupek proti veřejnému pořádku.

Martina TLACHOVÁ, redaktorka
Na výzvu policie se přihlásila jedna z hereček slovinského souboru. Řekla, že při představení nakonec došlo k fyzickému kontaktu mezi ní a jednou ze členek hnutí Slušní lidé.

Goran INJAC, umělecký ředitel, Mladinsko Gledališče
Jednu členku souboru kopli, když se snažila dostat na druhou stranu jeviště.

Pavel ŠVÁB, mluvčí, Policie JM kraje
Kriminalisté budou ještě dodatečně analyzovat video záznamy tak, abychom vyloučili, že došlo k nějakému dalšímu protiprávnímu jednání.

Martina TLACHOVÁ, redaktorka
Řediteli Martinu Glázrovi chodí desítky e-mailů. Kromě vyhrožujících ale taky od lidí z branže, kteří ho podporují. Postavila se za něj taky Asociace profesionálních divadel.

osoba /Zdroj: Prohlášení Asociace profesionálních divadel ČR/
Asociace zdůrazňuje, že veřejné prostředky jsou určeny na podporu festivalu, který uvedením několika desítek inscenací přináší obraz zvoleného tématu z nejrůznějších pozic. Zároveň konstatuje, že svoboda tvorby je zaručenou Listinou základních práv a svobod a ústavou.

Martin GLASER, ředitel, Národní divadlo Brno
Je to samozřejmě i signál pro politiky, aby si nezahrávali s těmito nebezpečnými věcmi, protože vlastně ve chvíli, kdy tu spravedlnost ve velkých uvozovkách přebírá ulice, tak se dostáváme na velmi nebezpečnou půdu.

Martina TLACHOVÁ, redaktorka
Právě politici přitom rozhodují o tom, jak vysoké dostane divadlo dotace a po sobotním incidentu hrozí brněnské scéně jejich omezení. Martina Tlachová, Česká televize Brno.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
Sobotní události v Huse na provázku vzbudily rozruch i na sociálních sítích. Arcibiskup Dominik Duka na svém Facebooku napsal, že uvedení hry uráží křesťanství i muslimy a nemá nic společného se svobodou uměleckého projevu. Taky vyzdvihl, že někteří z diváků dali najevo svůj nesouhlas se skandálním obsahem i při samotném představení. Naopak senátorka za Brno a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, která na sobotním představení seděla v hledišti, dnes taky na svém Facebookovém profilu informovala, že podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z výtržnictví. Cituje mimo jiné pasáž zákona, že kdo hrubým způsobem ruší přípravu, průběh nebo zakončení organizovaného sportovního utkání, shromáždění nebo obřadu lidí, bude potrestán odnětím svobody až na 2 roky.

Miroslav MAREŠ, politolog, odborník na estremismus
Tím, že provedli tu razantní akci v divadle, tak tím určitě sledovali to, že získají mediální pozornost, což se jim koneckonců povedlo. A samozřejmě tím, že získávají mediální prostor, to jim také umožňuje oslovovat určité voličské skupiny. Čili mohli to být někteří ti dogmatičtí křesťané, kteří se takto vlastně vyjádřili pak i v jejich prospěch. Mohli to být lidé, kteří protestují proti Islámu, kteří koneckonců také se třeba zúčastnili protestů před divadlem.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
Kontroverzní hra Naše násilí a vaše násilí vyvolala bouřlivé diskuze i mezi politiky. Právě oni přitom, jak už jsme říkali, rozhodují o penězích a dotacích pro jednotlivá divadla a festivaly a taky rozhodují o vedení městských divadel. Reakce zástupců brněnského zastupitelstva zjišťoval Ondřej Puczok.

Ondřej PUCZOK, redaktor
Sbírání politických bodů, tak se k sobotnímu protestu v Divadle Husa na provázku vyjádřil brněnský primátor.

Petr VOKŘÁL, primátor města Brna /ANO/
Myslím si, že to je nechutné zviditelňování se před, před volbami a myslím si, že to s křesťanským postojem nemělo nic společného.

Ondřej PUCZOK, redaktor
Souhlasí s ním taky koaliční partneři.

Matěj HOLLAN, náměstek primátora Brna /Žit Brno/
Ta hra je vědomě kontroverzní a všude, kde byla uváděná, takové protesty přitáhla a je to úplně legitimní, protože to samozřejmě zasahuje cítění, cítění křesťanů a je to normálně vyjádření občanského postoje. To, co je za hranou, je akce slušných lidí.

Petr HLADÍK, náměstek primátora Brna /KDU-ČSL/
Kultura naše svědčí o tom, že se máme v nějakém prostoro nějakým způsobem chovat. To je první věc. Já taky v kostele nepočítám, že by někdo si chodil během mše až za presbytář.

Ondřej PUCZOK, redaktor
Zároveň ale koaliční lidovci trvají na tom, že město nemělo kontroverzní hry podporovat dotací.

Petr HLADÍK, náměstek primátora Brna /KDU-ČSL/
Tyto hry, které urážejí víru, urážejí prostě to, co je v základní listině práv, tak si myslím, že to není hodno podpory z veřejného rozpočtu.

Ondřej PUCZOK, redaktor
Na zastupitelstvu počátkem dubna tak hlasovali spolu s komunistickou stranou.

Martin ŘÍHA, zastupitel, Brno /KSČM/
Já bych to nenazýval cenzurou, to jsou silný slova. Já si myslím, že když je to zřizovaná organizace, tak i vlastně ten, kdo tuto organizaci zřizuje, tak má právo hovořit do toho, co za peníze svěřené bude uváděno.

Ondřej PUCZOK, redaktor
Proti ale stojí zbytek koalice.

Jaroslav KACER, náměstek primátora Brna /TOP 09/
Máme tady svobodu slova, že politici by neměli zasahovat do dramaturgického plánu té dané instituce.

Martin ANDER, náměstek primátora Brna /Zelení/
My jsme jednoznačně kolegům z KDU řekli, že tohle je skutečně za hranou toho, co si jako politici v rámci města můžeme jaksi dovolovat.

Ondřej PUCZOK, redaktor
A za jedno je s ním i část opozice.

Robert KERNDL, zastupitel, Brno /ODS/
Já si nedokážu představit, že takovéto rozhodnutí by mělo býti na politicích. Pokud se zeptáte jakéhokoliv politika, zda tu hru viděl, nebo neviděl. Samozřejmě možná tam budou nějaké výjimky. Ale znovu říkám od toho je dramaturg, od toho je ředitel celého festivalu.

Oliver POSPÍŠIL, zastupitel, Brno /ČSSD/
To je úplně jedno, jakým způsobem se cenzura zabalí, jestli přes ekonomický tlak nebo přes personálie. Já bych nerad, aby jsme se ocitli v těch praktikách minulé doby.

Ondřej PUCZOK, redaktor
Přesto teď vedení kraje včetně koaličního hnutí ANO a sociálních demokratů debatuje o změnách financování festivalu právě kvůli 2 kontroverzním hrám. Ondřej Puczok, Česká televize.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
A po telefonu teď zdravím ředitele brněnské policie Martina Kotlana, vítejte ve vysílání.

Martin KOTLAN, ředitel, Městské ředitelství policie Brno
Hezký podvečer.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
Množí se stížnosti na to, že policie v divadle zasáhla pozdě. Řekněte, jak dlouho to tedy trvalo od ohlášení až do příjezdu policie?

Martin KOTLAN, ředitel, Městské ředitelství policie Brno
V prvé řadě je potřeba konstatovat, že policie nepřijela, policie byla na místě cirka od 16 hodin, protože na Zelném trhu byla oznámena 2 shromáždění a na to oznámení jsme reagovali, takže my jsme byli na místě. Pokud se budeme bavit o reakci na oznámení té situace v divadle, tak první bylo někdy kolem půl 8 a ten zásah policie se uskutečnil po 8 hodině.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
A proč to tedy trvalo půl hodiny, než vlastně policie přišla tu situaci do divadla vyřešit?

Martin KOTLAN, ředitel, Městské ředitelství policie Brno
Bylo to z jednoho prostého důvodu, policie svoje kroky nebo svoje činy nedělá na základě oznámení, ale na základě vlastního vyhodnocení situace. My jsme na místě tu situaci vyhodnotili s tím, že se jedná o formu protestu diváků.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
A i když vám tedy divadlo řeklo, že ti diváci vtrhli na jeviště, utlačují tam herce, nechtějí jim dovolit pokračovat ve hře, tak to podle vás nebyl důvod k tomu zasáhnout?

Martin KOTLAN, ředitel, Městské ředitelství policie Brno
Divadlo má svou vlastní pořadatelskou službu, my jsme v okamžiku oznámení zjišťovali, zda dochází k fyzickému napadení mezi osobami, zda je někdo zraněný, zda dochází k ničení majetku. Takto tomu nebylo. V tomto směru jsme byli opakovaně ujištěni.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
A jakým způsobem jste to zjišťovali /souzvuk zvuků/, jestli tam dochází k nějakému násilí nebo k ničemu majetku. Jakým způsobem jste to zjišťovali, když jste nebyli na místě?

Martin KOTLAN, ředitel, Městské ředitelství policie Brno
Dotazováním oznamovatele.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
To znamená, že dokud tedy neprobíhá nějaké násilí, tak i když se třeba diváci cítí ohroženi, tak není důvod pro policii tam jít zasáhnout, pokud to tedy ta agentura bezpečnostní nezvládá?

Martin KOTLAN, ředitel, Městské ředitelství policie Brno
Neměl jsem žádné informace o tom, že by se kdokoliv cítil ohrožený.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
Ředitel festivalu spolu s dalším pořadatelem /souzvuk zvuků/.

Martin KOTLAN, ředitel, Městské ředitelství policie Brno
Že jsou na jevišti diváci, kteří protestují proti obsahu nebo formě uváděného představení. Vím o tom, že divadlo mělo pořadatelskou službu a několikrát jsem upozornil vedení divadla, že tuto situaci mají řešit. V okamžiku, kdy to nebude zvládat pořadatelská služba, tak do hry vstoupí policie, což se koneckonců stalo.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
Ano, ale ředitel festivalu ještě spolu s dalšími pořadatelem mi říkali, že za policisty venku byli, prosili je o to, aby zasáhli, protože ty zaměstnanci najaté bezpečnostní agentury nemůžou nějak fyzicky vlastně ty lidi vyvádět z jeviště. Můžou jim maximálně domluvit, na domluvu ti lidé nereagovali. A policisté přesto přišli až po několika dalších minutách. Tohle je taky standardní postup?

Martin KOTLAN, ředitel, Městské ředitelství policie Brno
Můj pohled je naprosto jiný. Já jsem s vedením divadla venku hovořil. Opakovaně jsem se jich dotazoval, jaká situace vevnitř je, zda dochází k fyzickému napadení, zda je někdo ohrožen, zda herci, pokud na jevišti nechtějí setrvávat, mohou odejít. Byl jsem ujištěn, že nikdo ohrožen není, herci odejít mohou. K fyzickému napadení nedochází. V tom případě jsem vedení divadla vyzval, ať situaci řeší pořadatelská služba.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
Pojďme tedy si srovnat jenom takovou situaci, jak by se policie třeba zachovala v případě narušeného fotbalového zápasu, kdy se pořadatelům nedaří vykázat výtržníky z hřiště. Taky byste čekali, až tam doje k nějakému násilí nebo poškozování majetku?

Martin KOTLAN, ředitel, Městské ředitelství policie Brno
Standardně systém s diváckým násilím a se zabezpečováním sportovních utkání je nastaven tak, že situace musí primárně řešit pořadatelská služba, v okamžiku, kdy to nezvládá, tak pověřený pracovník klubu, respektive delegát požádá policii o zákrok na stadionu.

Zuzana PETRŮ, moderátorka
Tolik ředitel brněnské policie Martin Kotlan k sobotnímu zásahu v Huse na provázku. Díky za vysvětlení. A poslední informace našeho tématu dne, Jihomoravský kraj kvůli sobotnímu skandálu nebude krátit milionovou dotaci festivalu Divadelní svět Brno. Klade si ale podmínku, peníze vedení festivalu nemůže použít na 2 kontroverzní hry režisér Olivere Frljiće. Definitivně o tom bude rozhodovat krajské zastupitelstvo 21. června.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.