ČT1: Senátní boj o Sváčka

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Prezident Miloš Zeman dnes na schůzce v Lánech probíral se šéfem Senátu Milanem Štěchem nominaci Jana Sváčka do Ústavního soudu. Sváčkovo jméno přitom budí mezi senátory velké emoce. Už před rokem a půl ho totiž neúspěšně navrhoval tehdejší prezident Václav Klaus. A velká část ze senátorů považuje Sváčkovu nominaci ze strany současného prezidenta za pohrdání horní parlamentní komorou.

Petr VAŠEK, redaktor ČT: Šéf pražského Městského soudu Jan Sváček jde znovu do boje o post ústavního soudce. Věří, že tentokrát senátory při tradičním grilování v klubech přesvědčí, že je špičkovým odborníkem na trestní právo, který do Ústavního soudu patří.

Jan SVÁČEK, kandidát na ústavního soudce: Já budu rád, pokud k těm schůzkám jednotlivých senátorských klubů dojde, protože tam bude prostor, pro zodpovězení si otázek.

Petr VAŠEK, redaktor ČT: Loni v únoru neprošel o pouhé 2 hlasy, a už teď je jasné, že to bude mít v Senátu znovu velmi těžké. Velká část vlivných senátorů tvrdí, že ho nepodpoří.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/: To není úplně šťastný návrh, že jednou zamítnutý návrh by neměl být vracen do hry.

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka, bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu /nestr./: Svědčí to o jisté neúctě k Senátu, jako k instituci.

Petr VAŠEK, redaktor ČT: Jiní členové důležitého ústavně-právního výboru zase vytýkají Sváčkovi jeho údajnou blízkost k bývalému prezidentovi Václavu Klausovi.

Jiří DIENSTBIER, senátor, stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/: Ono se říkalo, že to jen ten typ kandidáta, kterého si Václav Klaus vybral někde na tenisových kurtech.

Petr VAŠEK, redaktor ČT: Sváček ale podobné výtky považuje za nesmyslné.

Jan SVÁČEK, kandidát na ústavního soudce: Já jsem byl členem kdysi asi 15ti členného poradního sboru, a to je to jediné, co mě s panem prezidentem Klausem mohlo nějakým způsobem sbližovat.

Petr VAŠEK, redaktor ČT: 100 procentně podpořit chce Sváčka zatím jen senátorský klub ODS.

Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu /ODS/: On odpovídá té různorodosti, což požadují všichni bez ohledu na politickou příslušnost.

Petr VAŠEK, redaktor ČT: A podporu šéfa pražského Městského soudu připouští i někteří senátoři zvolení za ČSSD.

Miroslav ANTL, šéf ústavně-právního výboru Senátu /nestr. za ČSSD/: On je trestním právníkem, bohatou zkušenost trestního soudce, dokonce i řídící.

Petr VAŠEK, redaktor ČT: Prezident Miloš Zeman přitom po svém zvolení tvrdil, že jednou odmítnuté kandidáty znovu navrhovat nehodlá. Prezident si ale nechal Sváčkovu práci prověřit. A muž, který třeba takto letos v únoru přicházel na oslavu Zemanova prezidentského vítězství v Jazzové sekci, ho nakonec přesvědčil.

Vratislav MYNÁŘ, kancléř prezidenta republiky : Po odborné stránce můžu říct, že pan Sváček je opravdu odborník na místě velmi kovaný.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/: Samozřejmě, jako každý jiný návrh, je ta záležitost otevřená a uvidíme.

Petr VAŠEK, redaktor ČT: O návrhu prezidenta Miloše Zemana, jmenovat ústavním soudcem Jana Sváčka, budou senátoři rozhodovat pravděpodobně 21. srpna. Ještě před tím posoudí Sváčkovu nominaci senátní ústavně-právní výbor. Petr Vašek, Česká televize.

 

Zdroj: ČT1, 23.7.2013