ČT1: Senátorka Wagnerová kritizuje DPMB za systém vymáhání pokut od černých pasažérů

Petr MALÝ, moderátor

——————–

Senátorka Eliška Wagnerová kritizuje brněnský dopravní podnik za systém vymáhání pokut od černých pasažérů. Dodatečné poplatky účtované externí advokátní kanceláři totiž mnohonásobně převyšují samotnou pokutu. Dopravní podnik ale tvrdí, že postupuje podle zákona.

 

Ondřej SCHNEIDER, redaktor

——————–

Nezaplacená pokuta za černou jízdu se brněnským cestujícím může pořádně prodražit. Vymáhání totiž pro dopravní podnik zajišťuje externí advokátní kancelář, která si za upomínku účtuje 900 korun a za zpracování žaloby dalších 5 tisíc. Podle senátorky Elišky Wagnerové je ale taková praxe nepřijatelná.

 

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka /SZ/

——————–

To nikde na světě takhle nefunguje, aspoň v demokratickém světě, aby se vlastně to příslušenství, ty náklady, aby převýšily tu, tu jistinu o sedminásobek, to prostě není možné.

 

Ondřej SCHNEIDER, redaktor

——————–

Dopravní podnik se brání tím, že pokud by pohledávky vymáhal sám, na rozdíl od externího advokáta by nemohl uplatnit náklady s tím spojené. Jen na soudních poplatcích by navíc ročně zaplatil asi 10 milion korun.

 

Linda ŠKRANCOVÁ, mluvčí DPMB

——————–

Rozhodně to není tak, že by si advokát paušálně stanovil svoji odměnu, dejme tomu, na třeba 5 tisíc korun. O té výši náhrady rozhoduje až soud.

 

Ondřej SCHNEIDER, redaktor

——————–

Ten ale v praxi vychází z podkladů, které advokát uvádí v návrhu, tedy včetně pětitisícových nákladů.

 

Filip FUCHS, poradenské centrum, DROM

——————–

Pakliže ten dlužník proti platebnímu rozkazu nepodá odpor, pak už soud ty náklady neřeší a tyto náklady pak dlužník musí zaplatit.

 

Ondřej SCHNEIDER, redaktor

——————–

Nafukování nákladů za jednoduché administrativní úkony u drobných pohledávek už v roce 2011 odmítl i Ústavní soud jako procesní šikanu. Dopravní podniky proto přestaly dluhy prodávat vymahačským společnostem, které žily právě z nepřiměřeně vysokých poplatků za náklady.

Zdroj: ČT1 – Události v regionech, 11.3. 1013