ČT1: Spolupráce sněmovny a Senátu

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Politici ho slibují roky, zatím ale bez výsledku. Ani letos nebude jasné znění stykového zákona, který upravuje spolupráci mezi sněmovnou a Senátem. Komory se na něm neshodnou. Naposledy se k návrhům v týdnu vrátili poslanci ústavně-právního výboru, i oni ovšem debatu znovu přerušili.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka:
Pravidelné každoroční téma pro politiky, jak sladit jednání dolní a horní komory. Senát svou verzi poslal do sněmovny v březnu, tam letos stihla projít jen prvním čtením.

Jan HAMÁČEK, předseda sněmovny /ČSSD/:
Tento zákon je jedna z mých priorit. Byl bych rád, kdybychom do konce volebního období tento zákon zvládli. Je to prostě poslední dluh, který máme vůči Ústavě České republiky, protože ústava předpokládá, že takovýto zákon bude existovat.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
To šanci má, uvidíme, jestli do voleb, ale nastavit vztahy, lépe vztahy mezi Poslaneckou sněmovnou a Senátem, to je dlouhodobé téma a věnujme se mu.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka:
Jenže čas se krátí. Sněmovně mandát končí za 10 měsíců a zatím se s návrhy a připomínkami ještě nedokázal vypořádat ani garanční ústavně-právní výbor. Jeho poslanci schvalování normy přerušili do ledna a pak je čeká druhé a třetí čtení, a ty trvají týdny.

Jeroným TEJC, předseda ústavně-právního výboru /ČSSD/:
Liší se stanoviska, výklady legislativy vlády a sněmovny od stanoviska legislativního odboru Senátu. Samozřejmě se s nimi musíme vypořádat. Pravděpodobně bude potřeba přijmout drobnou novelu jednacích řádů.

Martin PLÍŠEK, poslanec; člen ústavně-právního výboru /TOP 09/:
Třeba nezastávám názor, že se musí měnit jednací řády obou komor. Ten zákon řeší pravidla jednání obou komor, jak při přijímání zákonů, mezinárodních smluv.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka:
Ani Senát nevidí důvod, proč svůj jednací řád měnit. Klíčové podle něj je vyřešit neshody u ústavních a volebních norem. Zákon má umožnit takzvaný člunek, tedy varianty pohybu zákonů mezi komorami, aby ve finále platila jen jedna verze, na které se obě shodnou.

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka; zpravodajka zákona /nestr. za SZ/:
Samozřejmě, že to vypadá, že by to mohlo být donekonečna. Nebylo by tomu tak, protože by to bylo ohraničeno funkčním obdobím Poslanecké sněmovny.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka:
O podobě zákona bude vedení komor opět jednat v lednu na pravidelném novoročním setkání. Tentokrát se uskuteční tady v Senátu a 19. Ledna to má být jedno z hlavních témat. Jenže stejně mluvili zástupci obou komor i letos v lednu, i rok předtím. Doladit jeho podobu se snaží už 20 let.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD//18. 1. 2016/:
Předpokládám, že ani ve sněmovně, ani v Senátu by neměl být předmětem nějaké velké diskuse.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka:
Už vloni taky prosili senátoři své kolegy ze sněmovny, aby jim dali více času na prostudování zákonů, které do horní komory posílají. Ze současných 30 požadují alespoň 60 dní. Jenže ani v tom se letos změna nekoná, a tak Senát varuje, že se obrátí na Ústavní soud. Štěpánka Martanová, Česká televize.

 

Zdroj: ČT1, 17.12. 2016