ČT1: Události – Věkový limit pro velvyslance

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
——————–
Velvyslanci budou moci zůstat ve službě i potom, co překročí sedmdesát let věku. Má to umožnit novela služebního zákona, které chybí už jen podpis prezidenta. Na ambasadorky Evu Filipi a Livii Klausovou se ale kvůli dlouhému projednávání změna už vztahovat nebude.

Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka
——————–
Centrum Damašku, teď uprostřed syrské války. Na místě, odkud jiní diplomaté prchají, česká zástupkyně Eva Filipiová zůstává. I když měla podle služebního zákona kvůli věku skončit, po přepisu paragrafů by měla v zahraniční misi pokračovat, ovšem v běžném pracovním poměru. Stejně jako na Slovensku Livia Klausová.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí /ČSSD/
——————–
Budou tedy pod zákoníkem práce, ne pod zákonem o státní službě, ale to neznamená, že by se na ně nevztahovaly ta přísná kritéria.

Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka
——————–
Případ Damašku a Bratislavy přinesl i další změnu. Velvyslanci budou moci ve službě zůstat i po sedmdesátce. Podle šéfky senátní komise pro ústavu Elišky Wagnerové jde ale o nepřijatelné výjimky.

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka /nestr. za SZ/ /Studio ČT24 6. 1. 2016/
——————–
To jde v naprostém protiproudu proti ideám služebního zákona.

Petr GAJDŮŠEK, státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí
——————–
Ministerstvo zahraničních věcí funguje na úplně opačných principech, a sice na principech rotace a neustálé výměny. Každý rok přibližně tři sta zaměstnanců je vysláno k výkonu služby do zahraničí a stejný počet se vrací zpátky do ústředí.

Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka
——————–
I pro ně novela připravuje změny v pracovním režimu. Helena Schulzová zatím neví, jestli bude jednou pracovat na české nebo zahraniční adrese. Diplomatickou akademií teprve prochází. A vyzkouší si obojí.

Helena SCHULZOVÁ, studentka Diplomatické akademie MZV
——————–
Já bych měla jet do Indie, do Nového Dillí, a potom už budeme umístěni na nějaký odbor na ministerstvu.

Anna RACKOVÁ, redaktorka
——————–
Helenu láká buď místní evropský odbor, nebo evropské země.

Helena SCHULZOVÁ, studentka Diplomatické akademie MZV
——————–
Zajímalo by mě nejspíš stálé zastoupení České republiky v Bruselu, ale, ale nebránila bych se ani jiným státům.

Anna RACKOVÁ, redaktorka
——————–
Podle novely i se služebním místem pro rodinného příslušníka. Stejně jako zmíněné velvyslankyně by tak například i manželé, partneři nebo i experti z jiných institucí mohli pracovat pro diplomacii, ovšem mimo služební zákon ve standardním pracovním poměru. Lenka Drmotová a Anna Racková, Česká televize.

 

Zdroj: ČT1, 6.1. 2016