ČT1: Zákony schválené v Senátu

Michal KUBAL, moderátor:
Teď další zprávy. Sněmovna a Senát budou nově spolupracovat na ústavních a volebních zákonech. Senátoři totiž schválili takzvaný stykový zákon, který upravuje vzájemné vztahy obou komor parlamentu. Někteří ale měli výhrady. Předloha vznikla právě v Senátu a poslanci ze zákona část změn vypustili. Třeba tu, podle které měli senátoři dostávat celá znění zákonů včetně pozměňovacích návrhů.

Jaroslav KUBERA, místopředseda Senátu /ODS/:
Tam není možné sněmovnu nějak přehlasovat. Ta sněmovna nemá zájem posilovat, posilovat funkci Senátu.

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka; předkladatelka návrhu /nestr. za SZ/:
Bylo by vlastně až, bych řekla, úsměvné, kdyby to tedy kolegové a kolegyně odmítli s poukazem, že nemáme teda tu možnost získávat ta úplná znění, protože o tom přece stykový zákon není.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Jsou tam věci, které za těch 20 let praxe potvrdila, že fungují mezi oběma komorami, ale ústava říká, že to má být zakotveno v zákoně, to se dneska stalo.

Michal KUBAL, moderátor:
Senátoři taky podpořili poslaneckou novelu, která zmírňuje podmínky pro poskytování dávek na zdravotní pomůcky pro handicapované. Navíc taky zvyšuje příspěvky na mobilitu. A další schválená norma má motivovat vojáky v aktivních zálohách. Za účast na cvičeních budou dostávat vyšší odměny.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz, 17.8. 2018