ČT1: Žaloby na prezidenta

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Kompetenční žalobu by případně premiér adresoval Ústavnímu soudu. A v tom ho dnes svým prohlášením podpořila senátní komise pro ústavu.

Jan KYSELA, ústavní právník:
Kompetenční spor v zásadě nemůže vést k ničemu jinému, než že se přečte znovu ta ústava a řekne se, opravdu má prezident republiky takovouto povinnost.

Eliška WAGNEROVÁ, předsedkyně stálé komise Senátu pro Ústavu ČR /nestr. za SZ/:
Já prostě se domnívám, že nejdřív by měl proběhnout ten kompetenční spor a teprve poté by měla eventuelně přijít ta ústavní žaloba.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Žalobu chce část senátorů, zejména z KDU-ČSL a Starostů, podat už příští týden. Komise se ale shodla na tom, že by to bylo předčasné. K hrubému porušení ústavy podle ní zatím nedošlo.

Jiří DIENSTBIER, senátor /ČSSD/:
Logičtější je napřed kompetenční žalobou se domáhat toho, aby prezident konal, a pak využít nějakého sankčního nástroje.

Jiří ŠESTÁK, místopředseda Senátu /HOPB+STAN/:
Za mě osobně se možná prodlouží určitý termíny v tom, v tom celým procesu, ale ta připravenost, ta jednání budou pokračovat.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Všechny senátory dnes Česká televize oslovila, ústavní žalobu by teď podpořilo 39 z nich, 14 s ní naopak zcela nesouhlasí. K přijetí návrhu je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz, 10.5. 2017