ct24.cz: Do Senátu míří řada známých jmen: Okamura, Wagnerová či Veleba

Praha – Senátní lavice obsadí po dnešku řada známých jmen.  Uspěl například podnikatel Tomio Okamura, který vzápětí oficiálně oznámil  kandidaturu na prezidenta. V Senátu se bude potkávat i s bývalou  místopředsedkyní Ústavního soudu (ÚS) EliškouWagnerovou, s prezidentem Agrární komory ČR Janem Velebou, horolezcem  Leopoldem Sulovským či protikorupčním aktivistou Liborem  Michálkem.

„Důvěra voličů pro mne znamená velký signál, že lidé stejně jako já chtějí radikální změny, více přímé demokracie,“ uvedl Okamura, který  jako nezávislý uspěl ve volebním obvodě Zlín. Okamura hodlá získat podporu pro  kandidaturu na prezidenta i od poslanců a senátorů. Jeho cílem prý není sbírat  funkce. „Pro mě jsou funkce a silný mandát prostředkem, jak realizovat své vize  pro republiku,“ řekl.

Bývalá místopředsedkyně ÚS Eliška Wagnerová,  která kandidovala za Stranu zelených, se stala senátorkou za obvod Brno-město.  Někdejší dlouholetá soudkyně věří, že v každodenní politice obstojí. „Už se tak dlouho pohybuji ve veřejném životě, že prostě ty zkušenosti s různými  tlaky a nesouhlasy mám. Vím, že je dokážu ustát. V tomto si věřím,“ uvedla  Wagnerová. Zatím neví, do jakého klubu či výboru se v Senátu  zařadí.

Senátní obvod Chrudim bude v horní sněmovně zastupovat další  nezávislý kandidát – prezident Agrární komory Jan Veleba. Po zvolení prohlásil, že voliči dali jasně najevo, že současný styl politiky je překonaný a chtějí  něco jiného. „Moje priorita je celkem jasná, bude napřena k venkovu, zemědělství  a potravinářství. Volební obvod 44 je pro to jako stvořený, protože tam je silné  zemědělství a jeho potenciál se nevyužívá,“ řekl Veleba. Podle něj je nutné v  politice také pracovat na návratu slušného chování a morálky.

V Praze 2 pak uspěl nestraník Libor Michálek. Někdejší šéf  Státního fondu životního prostředí upozornil před dvěma lety na údajnou korupci,  která v důsledku stála křeslo ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS).  Michálka navrhly společně KDU-ČSL, Strana zelených a Česká pirátská strana. „Je  to vítězství, ze kterého mám radost,“ prohlásil Michálek. Do Senátu prý jde  prosazovat svůj vlastní program, jehož prioritou je boj proti korupci. „A to  nejen ve věci dílčích změn zákona o veřejných zakázkách nebo trestního zákoníku,  ale i komplexnější změny, které omezí monopol moci – zákon o financování  politických stran, zákon o státní službě a další předpisy, které, byť nepřímo,  prostor pro korupci ovlivňují,“ řekl.

Senátorem za Ostravu-město se stal i nestraník kandidující za  hnutí Ostravak, horolezec Leopold Sulovský. „Je vidět, že lidi uvěřili, že to  jde, že jde porazit velkou parlamentní stranu,“ uvedl první český přemožitel  nejvyšší hory světa Mount Everest. Ke kandidatuře ho prý přemluvilo hnutí  Ostravak, za nějž už předloni zasedl v ostravském městském zastupitelstvu. Právě za Ostravu chce Sulovský v Senátu bojovat.

 

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domac…amych-jmen-okamura-wagnerova-ci-veleba/