ČT24: Nadaný, dynamický a netaktní, vidí Pelikána Wagnerová

Praha – „Robert Pelikán je mladý nadaný právník, kterému nechybí dynamika a odvaha. Někdy mu možná tak trochu chybí takt a uvědomění si, s kým a v jakém prostředí hovoří,“ upozornila senátorka a bývalá soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová na možná až příliš přímé vyjadřování nového ministra spravedlnosti. „Je otázkou, zda bude mít dostatek životních zkušeností,“ poukázala například na jednání se soudci i politiky. „Je obvyklé, že právě v exekutivě jsou mladší lidé,“ připomněla Wagnerová, že jde o velmi dynamický obor.

„Justice nepochybně potřebuje, aby byly provedeny některé dílčí změny,“ domnívá se Wagnerová. A právě pro změny procesních předpisů je třeba shoda napříč politickým spektrem. Procesní předpisy soudcům určují jistý postup, který nesmějí porušit, a jejich dnešní podoba někdy může vést k výraznému protahování soudních jednání. „V trestních řízeních byl učiněn velký pokrok a dnes už běží poměrně rychle,“ myslí si Wagnerová.

„Nový trestní řád je třeba udělat hlavně pečlivě,“ upozornil Pelikán. Také podle něj se ale velká prodlení netýkají v první řadě trestních kauz. „Zjednodušíme takzvané přípravné řízení,“ poukázal nový ministr na to, že případy by se měly před soud dostat co nejrychleji.

Státní zástupci budou nezávislejší, slibuje jeden ze svých prvních kroků ve funkci Pelikán. Na základních parametrech nového vymezení postavení státních zástupců se s nimi již dohodl. Slibuje výběrová řízení na místa státních zástupců, stejně jako jedno speciální oddělení při Vrchním státním zastupitelství. „Ven do světa půjde v polovině dubna,“ slíbil Pelikán na adresu této normy.

„Pokud odpadnou hádky se státním zastupitelstvím, je to pro zákon dobře,“ domnívá se bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), podle něhož nejde o tak závažný problém, jak se někdy zdá, protože současná úprava práce státních zástupců funguje poměrně dobře.

 

Zdroj: ČT24.cz, 13.3. 2015