ČT24: Poslanci se přou, jak zbavovat odsouzené kolegy mandátu

Aby odsouzený  poslanec už ani teoreticky nemohl po nástupu do výkonu trestu zastávat svůj  mandát, přichystala předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) ústavní  novelu. Podle ní znamená pravomocné odsouzení pro poslance a senátora  automatický zánik mandátu. Němcové kolegové z ústavně-právního výboru se ale na  regulích neshodli. Je primitivní a jednoduchá, zhodnotila návrh senátorka  Eliška Wagnerová (Nestr.).

Bývalá ústavní soudkyně upozornila na řadu modelových situací, kde by při platnosti  ústavní novely docházelo k nespravedlnostem. Třeba když lidé zvolí stíhaného  člověka, protože budou stíhání považovat za nespravedlivé. Následně by byl  odsouzen a přišel by o mandát. „Vůle voličů půjde absolutně vniveč,“ uvedla  bývalá ústavní soudkyně. Poukázala také na to, že existuje řada  možností, jak dosáhnout zrušení rozsudku.

I vláda vyjádřila ve  svém stanovisku řadu nezodpovězených otázek v návrhu. Novela prý třeba nepočítá  s alternativními tresty. Stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier (ČSSD)  naznačil pro ČT, že se nemusí hned měnit ústavní norma, stačilo by upravit  podmínky volitelnosti.

Němcová vytýká  kritikům, že hledají všechny možné komplikace. „Máme se dohodnout na tom, že  úpravu potřebujeme,“ zdůraznila. Případy, kdy je zákonodárce nepodmíněně  odsouzen, nepovažuje za slučitelné s posláním a obsahem jeho mandátu. V důvodové  zprávě Němcová poukazuje také na praktickou stránku. „Práva a povinnosti  poslance nebo senátora nelze ve výkonu trestu odnětí svobody řádně vykonávat,“  uvedla. Výbor se k projednávání předlohy vrátí koncem května. Poslanci nyní  budou moci podávat pozměňovací návrhy.

 

Zdroj: ct24.cz, 19.4.2013