ČT24: Senátní výbory o tzv. stykovém zákonu

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor:
Takzvaný stykový zákon se opět přiblížil svému schválení. Podpořil ho totiž senátní, ústavně-právní výbor. Naopak výbor pro veřejnou správu k němu žádné usnesení nepřijal. S touto normou, která upravuje vztahy parlamentních komor, počítá ústava už od poloviny devadesátých let, ovšem dosavadní pokusy o její přijetí nebyly nikdy úspěšné. Plénum Senátu by mělo stykový zákon projednat příští týden.

Petr OBROVSKÝ, redaktor:
Senát a Poslanecká sněmovna, dvě komory českého parlamentu, které už víc než 20 let tvoří základ ústavního systému. Stejnou dobu ústava předpokládá, že jejich vzájemný vztah upraví speciální zákon. Ke schválení se ale přiblížil až teď.

Eliška WAGNEROVÁ, předkladatelka stykového zákona /nestr. za Zelené/:
Trvalo to tolika let, a teď už je to na dosah. Sice v té okleštěné podobě, ano je, ale to už nikdy nikdo neudělá ten stykový zákon lepší.

Miroslav ANTL, předseda senátního ústavně-právního výboru /nestr. za ČSSD/:
Měl být jako první a pak měly být jednací řády obou komor, takhle už jsou hotové jednací řády obou komor a vlastně tohle, co je mělo zastřešovat, je spíše jaksi doplňuje.

Petr OBROVSKÝ, redaktor:
Norma změní například způsob, jakým se projednávají ústavní a volební zákony. Na těch se totiž musí obě komory shodnout. Teď platí, že pokud Senát vrátí sněmovně verzi s úpravami, musí je poslanci schválit, jinak novela spadne pod stůl. Nově by měl fungovat systém zvaný člunek, horní a dolní komora by si mohly návrh vracet tak dlouho, než konečnou podobu doladí.

Eliška WAGNEROVÁ, předkladatelka stykového zákona /nestr. za Zelené/:
Ten člunek, to jediné cenné na tom, na tom zákoně, tak kvůli němu je potřeba nebo bylo by dobré, kdyby ten zákon tedy byl schválen.

Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka:
Zatímco ústavně-právní výbor doporučil schválit návrh zákona beze změn, výbor pro veřejnou správu usnesení nepřijal, než prý normu v této podobě, pak raději žádnou.

Petr OBROVSKÝ, redaktor:
Senátoři například chtěli, aby jim poslanci museli posílat projednávané tisky s vyznačením pozměňovacích návrhů.

Zbyněk LINHART, předseda senátního výbor pro veřejnou správu /nestr. za STAN/:
Se nevyužila příležitost, aby se při takovémto zákonu vlastně vyřešily ty zásadnější věci a ne jenom jedna v podstatě relativní drobnost, i když možná důležitá.

Miloš VYSTRČIL, člen senátního výboru pro veřejnou správu /ODS/:
Já považuji ten zákon za promarněnou příležitost. I bez něj dokážeme fungovat.

Petr OBROVSKÝ, redaktor:
Stykový zákon taky stanoví obecná pravidla pro společnou schůzi poslanců a senátorů. Ta se dřív konala při volbě prezidenta republiky, nyní se týká jen jeho inaugurace. Karolína Jelínková a Petr Obrovský, Česká televize.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz, 9.8. 2017