ČT24: ÚS o pětiprocentní volební klauzuli

Veronika KUBÍČKOVÁ, moderátorka:
Ústavní soud oznámí, jak rozhodl o návrhu na zrušení 5% hranice ve volbách do Evropského parlamentu. Ta podle podnětů Strany zelených a pirátů diskriminuje malé strany, právě ony se do europarlamentu při posledních loňských volbách nedostaly. Zrušení hranice podpořil už před necelým rokem Nejvyšší správní soud.

redaktorka:
Omezení rovnosti hlasovacího práva i přístupu k voleným funkcím za stejných podmínek. Nejen to podle loňského podnětu zelených a pirátů způsobuje takzvaná uzavírací klauzule. Právě ta oběma stranám v posledních volbách cestu do Bruselu překazila.

Ivan BARTOŠ, lídr kandidátky ve volbách do Evropského parlamentu /Pirátská strana/:
Skutečně ta hranice nemá opodstatnění a v podstatě konzervuje status quo stávajících stran a neumožňuje vstup do politiky žádnému novému subjekt, a ten je potřeba.

Ondřej LIŠKA, lídr kandidátky ve volbách do Evropského parlamentu /SZ/:
Je to podle nás otázka politické diskriminace. A potom je potřeba využít všechny politické prostředky k jeho řešení.

redaktorka:
O cestě návrhu k Ústavnímu soudu loni čtyřmi ze sedmi hlasů rozhodl senát Nejvyššího správního soudu. Europarlament podle něj ve fungování unie hraje míň významnou roli než parlamenty jednotlivých států. Klausule proto není tak potřebná jako v případě domácích voleb.

Jan PASSER, předseda volebního senátu, Nejvyšší správní soud /24.6.2014/:
Ve vnitrostátním kontextu 5% uzavírací klauzule jednoznačně a prokazatelně vede k možnosti vytvářet funkční koalice a dosahovat většiny, tak tyto argumenty jsou v kontextu Evropského parlamentu podstatně slabší.

redaktorka:
O zrušení hranice se dlouhodobě zasahuje i senátorka Eliška Wagnerová. Podle té ale existují náznaky, že klauzuli ani Ústavní soud nezruší.

Eliška WAGNEROVÁ, senátorka /nestr. za SZ/:
Český prostor nepřeje malým stranám. Názor na malé strany je tady historicky už utvářen od těch devadesátých let jako negativní.

redaktorka:
Zrušení se nebrání hnutí ANO. U jiných stran už ale návrh takovou podporu nemá. Třeba europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský pohrozil, že pokud zelení s piráty uspějí, podá stížnost na soud pro lidská práva do Štrasburku. Podle Stanislava Polčáka z TOP 09 by zase hrozilo, že se do Bruselu dostanou zástupci extremistických stran.

 

Zdroj: ČT24.cz, 1.6. 2015