ČT24: Vztahy mezi parlamentními komorami

Roman FOJTA, moderátor:
Senátoři dnes mají hlasovat o takzvaném stykovém zákonu. Ten upravuje vztahy obou parlamentních komor a ústava s ním počítá už od poloviny devadesátých let. Za víc než 20 let se ale politici nedokázali na jeho podobě shodnout. Zatím poslední, senátem předloženou verzi, už ale schválila Poslanecká sněmovna, i když v okleštěné podobě.

redaktorka:
Stykový zákon, jehož existenci předjímá ústava, by zhruba po 24 letech od jejího přijetí mohl být po řadě pokusů schválen. Tak to alespoň vypadá před finálním schvalováním v Senátu.

Miluše HORSKÁ, místopředsedkyně Senátu /nestr. za KDU-ČSL/:
Ta podoba, která teď přišla z Poslanecké sněmovny, tak si myslím, že je pro nás přijatelná.

redaktorka:
Zákon řeší hlavně schvalování ústavních a volebních norem. Má zamezit vzájemnému přehlasování obou komor a zavádí naopak pravidla, která mají vést ke kompromisní variantě, takzvaný člunek.

Eliška WAGNEROVÁ, předsedkyně senátní komise pro ústavu /nestr. za Zelené/:
Ten člunek, to jediné cenné na tom, na tom zákonu, kvůli němu je potřeba nebo bylo by dobré, kdyby ten zákon tedy byl schválen.

redaktorka:
Doteď totiž platí, že pokud poslanci odmítnou senátní verzi zákona, norma spadne pod stůl. V rámci stykového zákona by měly třeba vzniknout taky společné pracovní skupiny kvůli projednávání evropských předpisů.

Eliška WAGNEROVÁ, předsedkyně senátní komise pro ústavu /nestr. za Zelené/:
Je to na dosah. Trvalo to tolika let a teď už je na to dosah. Sice v té okleštěné podobě, ano, je, ale prostě to už nikdy nikdo neudělá ten stykový zákon lepší, protože jednoduše ty jednací řády jednotlivých komor jsou už hotové.

Miroslav ANTL, předseda stavně-právního výboru Senátu /nestr. za ČSSD/:
Ten stykový zákon měl být jako první, a pak měly být jednací řády obou komor. Takhle už jsou hotové jednací řády obou komor a vlastně tohle, co je mělo zastřešovat, je spíše jaksi doplňuje, protože uhýbáme před tím, co už bylo přijato.

redaktorka:
Léta chybějící norma taky upravuje výběr zástupců parlamentu v meziparlamentních institucích a stanovuje obecná pravidla pro společnou schůzi poslanců a senátorů při prezidentské inauguraci. Co naopak z předlohy ve sněmovně vypadlo, je jednání předsedů sněmovny a Senátu za své komory při řízení o ústavních stížnostech. A podporu nenašla ani snaha detailněji řešit podepisování přijímaných norem prezidentem a premiérem.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz, 17.8. 2017